Ця пісня, одна з найвідоміших українських пісень, яку з завмиранням серця слухають і залюбки співають люди різного віку і музичних вподобань. Пісня зачаровує своєю дивовижною мелодійністю, висловленими в ній щирими, непідвладними часу почуттями. Українська народна пісня… Саме так сприймають її не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Однак ця пісня має свої авторів.
«Ніч яка місячна», появі на світ цих надзвичайно ніжних і палких поетичних рядків передувала романтична історія з життя видатного письменника та режисера Михайла Старицького. Повернувшись до батьківського маєтку у рідне село Кліщинці, що на Полтавщині, він зустрів дівчину на ім’я Степанида, в яку одразу дуже закохався. Призначивши їй зустріч, аби освідчитись, чекаючи кохану увечері біля річки, Старицький і створив рядки: «Ніч яка, Господи! Місячна, зоряна: Ясно, хоч голки збирай… Вийди, коханая, працею зморена, Хоч на хвилиночку в гай!». Але виявилося, що дівчина вже просватана...
На музику вірш поклав близький друг письменника, відомий український композитор Микола Лисенко.
У радянські часи пісня зазнала змін. Спогад про Господа в пісні був, на думку влади, неприпустимим, отож до нас дійшов перший рядок у такому вигляді: «Ніч яка місячна, зоряна, ясная». Але ця трансформація не змогла вплинути на особливу зворушливу магію пісні. Сьогодні вона має світову славу. Протягом багатьох років пісня була у репертуарах найвідоміших українських співаків і колективів, її виконували: хор імені Григорія Верьовки, Борис Гмиря, Дмитро Гнатюк, Анатолій Солов'яненко, Микола Кондратюк та інші.
У 1942 році, у часи німецької окупації, на мотив пісні «Ніч яка місячна» Володимир Косовський написав пісню «Ніченька темная, ніченька синяя Мороком кутає гай. Вийди, коханая, вийди, єдиная, Разом зі мною втікай...», яка була популярна в лавах УПА. Сьогодні цей варіант пісні звучить у виконанні Тараса Компаніченка.
Справжній вибух популярності пісні викликав вихід у 1973 році на екрани фільму «В бій ідуть одні «старі», українського режисера Леоніда Бикова, де пісня «Ніч яка місячна» лунала з вуст старшого лейтенанта Сергія Скворцова, а виконував пісню український оперний співак Микола Кондратюк. Сучасні українські співаки Олексій Горбунов, Олександр Пономарьов та багато інших залюбки переспівують її.
Американська співачка українського походження Квітка Цісик виконувала цю пісню за оригінальним текстом Михайла Старицького. Лунає ця дивовижної краси пісня і з оперної сцени у Венеції. Відомий нідерландський диригент і скрипаль Andre Rieu (у пресі його називають «Королем вальсу») долучив цю пісню у свою концертну програму, де її виконала німецька співачка українського походження Anna Reker.
Житиме ця пісня в народі, допоки існуватиме сам народ, саме кохання.
Укладач – директор ЦБС Олена МУНТЯНОВА
«ЇХАВ, ЇХАВ КОЗАК МІСТОМ»
Українська козацька народна пісня «Їхав, їхав козак містом» є однією з найвідоміших і найпопулярніших пісень в Україні. Вона виникла в козацькому середовищі в XVI-XVII століттях. Пісня виконується у темпі маршу. Окремі дослідники відзначають можливість того, що пісня була написана козаком харківського полку як враження від невдалих турецьких походів Петра I, перший з яких відбувався в 1710 році. Приблизно в цей час і була написана пісня «Їхав, їхав козак містом», в якій герой не дуже впевнено обіцяє повернутись через три роки. Ця пісня є важливою частиною української культури, бо виражає гордість і силу козаків, їхню готовність захищати свою батьківщину, надихає українців на боротьбу за свободу і незалежність. Пісня «Їхав, їхав козак містом» ї сьогодні лунає на багатьох народних святах і фестивалях та виконується багатьма колективами, такими як Національна капела бандуристів України імені Григорія Майбороди і більш сучасними виконавцями, такими як UA Ukrainian folk song army remix - Награш band.
Укладач - бібліотекар ЦБ імені І.Я. Франка Оксана МЄСЯЦ.
Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.