СТОРІНКА ПСИХОЛОГА

/Files/images/ukrana_ponad_use/пост 2.jpg

Техніки нейро – лінгвістичного програмування

Психотравматичний стрес негативно впливає на процес мислення та прийняття рішення. Як подолати негативні фізіологічні прояви психотравматичного стресу ми розповіли у минулій публікації. Сьогодні поговоримо про нейро - лінгвістичне програмування (НЛП) та його дієві стратегії.
НЛП - це універсальне керівництво для ефективного використання власних ресурсів (фізичних, розумових, матеріальних, тощо) для досягнення мети.
Техніки НЛП - це способи творення думок, на основі яких формуються стратегії поведінкових реакцій. Техніки НЛП допоможуть вам "зібратися з думками" та прийняти правильне рішення проблемної ситуації.

Техніка "Рефреймінг"

Фреймінг - це розміщення будь - якого образу, стану речей в певній "рамці". Рефреймінг - це "заміна рамки", тобто вашого сприйняття ситуації з метою більш адекватного реагування. Наприклад, твердження "війна - це знищення, яке ми НЕ ПЕРЕЖИВЕМО" на "війна - це випробовування, яке ми ПРОЙДЕМО, ПЕРЕЖИВЕМО". Переключення з негативного твердження на позитивне дасть вам сили боротися та перемогти.

Техніка "Стратегія творчості Уолта Діснея"

Зводиться до вміння підходити до вирішення будь - якої проблеми з 3 - х різних позицій: мрійника, реаліста та критика. "Мрійник" допомагає на початковому етапі, коли тільки формуються цілі, зорієнтуватися на перспективу. Тобто, чого ви хочете досягти? Наприклад: евакуюватися або залишитись вдома. "Реаліст" - це стратегія пошуку інструментів реалізації вашої мети. Наприклад, якщо ви вирішили евакуюватися, то повинні продумати як ви це зробите, куди поїдете та як і на що будете жити на новому місці. Так само, якщо залишаєтеся, продумайте як ви будете жити в нових реаліях. Тобто, ви повинні розробити чіткий, послідовний та реалістичний план, який допоможе вам вижити. "Критик" потрібен для того, щоб оцінити вашу мету, план щоб знайти потенційні проблеми, "слабкі сторони" або ті моменти, які ви упустили, реалістичність задумів та вторинні наслідки прийнятого рішення.

Техніка "Квадрат Декарта"

Це ефективний прийом для оцінки прийнятого рішення, розробленого плану. Для цього вам необхідно відповісти на 4 питання. Що буде, якщо це здійсниться?/ Що буде, якщо це НЕ здійсниться? Що НЕ буде, якщо це здійсниться? Що НЕ буде, якщо це НЕ здійсниться? Пам'ятайте також про те, що ваше рішення повинне бути зваженим і прийнятим не "на емоціях", інакше у вас може з'явитися ще більше проблем.


Автор публікації: бібліотекар Центральної дитячої бібліотеки ЦБС Новобаварського району м. Харкова, практичний психолог, педагог Жупинська Вікторія.


/Files/images/ukrana_ponad_use/пост 1.jpg

Психотравма від війни – як подолати

Психотравма - надзвичайна подія, яка викликає важкий психологічний стрес, жах та почуття безпорадності (війни, терористичні акти, стихійні лиха, ситуації втрати, горя, тощо). Характеризується раптовістю, руйнівною силою, інтенсивністю та часто пов'язана з фактом або загрозою смерті, серйозного тілесного травмування. Несе людині абсолютно нову інформацію, яку необхідно інтегрувати в попередній життєвий досвід.

Ознаки психотравми:

1. Фізиологічні - прискорене серцебиття, потовиділення, прискорене або утруднене дихання;
2. Психологічні - погіршення пам'яті, уваги, швидкості реакції, мислення, уяви, сенсорної чутливості, гальмування процесу прийняття рішень;
3. Медичні - безсоння, проблеми з ШКТ, підвищений тиск, температура тіла, невротичні реакції, головний біль, афекти, втрата свідомості;
4. Особистісні - відсутність здатності до прийняття творчих рішень, стериотипізація дій та думок, зниження волі, мотивації, підвищення сугестивності (низька стійкість до навіювань), страх, тривожність, конфліктність.
Якщо ви або ваші близькі перебуваєте у стані психотравми краще звернутися до спеціаліста якщо є така можливість. А якщо не має, з деякими симптомами травматичного стресу ви впораєтеся самостійно за допомогою наших порад. Можна виокремити два основні напрями подолання травматичного стресу: відновлення фізіологічного стану та впорядкування думок.

Для відновлення фізіологічного стану зробіть наступне:

1. Відновіть дихання
1.1 Класичний спосіб: глибокий вдих і різкий видих. Вдихнули-видихнули. Такий «силовий» вдих-видих дозволяє скинути зайву напругу в області грудної клітини.
1.2 Подвійний вдих - подвійний видих. Ви вдихаєте і видихаєте як би двома порціями. Вдих-вдих, видих-видих, вдих-вдих, видих-видих, вдих-вдих, видих-видих. Спробуйте!
1.3 Вдих, пауза, ще вдихаємо, пауза, ще вдихаємо, пауза, ще вдихаємо... і так ще кілька разів, поки не станемо схожими на повітряну кульку, готову ось-ось лопнути. І після цього - повільний, спокійний видих, пауза, ще видих, пауза, ще видих. Потім рекомендуємо подихати як зазвичай деякий час, щоб повернулося нормальне дихання.
1.4 Дихання по квадрату. Вдих 2 секунди, 2 секунди пауза, видих 2 секунди, пауза 2 секунди. У вашого квадрата сторона може бути рівною, 3 секунди, або нерівною, 4 секунди.
2. Фізичний струс.
Страх - це багато в чому надлишок гормону адреналіну, який викидається в кров у момент небезпеки, підвищує фізичні сили людини і змінює її психічний стан. Адреналін - це життєва енергія, але якщо її стає занадто багато, то краще заздалегідь скинути надлишок, щоб не було аварійних ситуацій. Це схоже на "закипання води в чайнику" - якщо тиск пари занадто високий, то розумно частину енергії випустити назовні, залишивши при цьому необхідну кількість енергії всередині. Тут допоможе фізична активність.
2.1 Зробіть прості фізичні вправи. Наприклад, поприсідайте, але при цьому слідкуйте за диханням.
2.2 Струс. Встаньте і почніть вібрувати всім тілом. П'яти, коліна, стегна, таз, живіт, груди, голова, руки - все тіло бере участь. Зайвий адреналін як би "витрушується" з тіла.
2.3 Напруга - розслаблення. Іноді скинути напругу простіше всього через посилення цієї самої напруги. Напружуєте ноги, стегна, таз, живіт, груди, руки, кулаки, обличчя.... Сильніше, ще сильніше, ще сильніше... Скидаєте напругу! Ух... Спокійно видихаєте, відчуваючи, як все тіло приємно розслабляється!
2.4 Позіхаємо. Часто від страху нам важко говорити, так як стиснута щелепа. Позбавляємося від затиску - позіхаємо! Широко відкривши рот!
3. Допомогти зняти фізичну напругу також допоможе тепла ванна, або контрастний душ.
4. Заспокоїтися допомагає і робота з дрібною моторикою: переминання та перебирання чогось (це не обов'язково іграшка - антістрес. Перебирати можна крупу, насіння або зробити тісто, тощо).
Автор публікації: бібліотекар Центральної дитячої бібліотеки ЦБС Новобаварського району м. Харкова, практичний психолог, педагог Жупинська Вікторія
Кiлькiсть переглядiв: 60

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.