УКРАЇНСЬКИЙ ДИВОСВІТ. Всесвітня спадщина ЮНЕСКО

12 жовтня 1988 року Україна, ще перебуваючи у складі СРСР, ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини. В Україні станом на 2021 рік налічується 7 найменувань зі списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

СОФІЙСЬКИЙ СОБОР

/Files/images/ukrana_ponad_use/Софійський собор.JPG

Софійський собор (Софія Київська) – одна з небагатьох уцілілих споруд часів Русі та пам'ятка української архітектури ХІ—ХVІІІ століть, збудований київським князем Ярославом. До ХІІІ століття використовувався як головна церква Русі та місце поховання великих князів київських. При соборі велося літописання, була створена перша бібліотека. Після занепаду в ХІV столітті, відновлений стараннями митрополита Петра Могили і гетьмана Івана Мазепи.
З 1990 року - об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.





КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА

/Files/images/ukrana_ponad_use/Київо-Печерська лавра.jpg

Києво-Печерська лавра - один із найбільших християнських центрів-святинь та визначна пам'ятка історії та архітектури України. Заснована 1051 року як печерний монастир. З 1592 року - ставропігія Вселенського патріархату Константинополя, а з 1688 року - лавра. У 1996 році на території Верхньої лаври відкрили Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.
З 1994 року лавра внесена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.




ЦЕРКВА СПАСА НА БЕРЕСТОВІ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Церква Спаса на Берестові.jpg

Церква Спаса на Берестові розташована за межею Києво-Печерської лаври, проте вважається її частиною, і разом із нею була включена до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. За традиційною версією, церква була зведена в період правління київського князя Володимира Мономаха як головний собор Спасо-Преображенського монастиря. З 1240 року була в занепаді. У 1640-1644 роках зусиллями Київського митрополита Петра Могили будівля церкви була відновлена. В інтер'єрі храму збереглись розписи та фрагменти фресок ХІІ і XVII століть.





АНСАМБЛЬ ІСТОРИЧНОГО ЦЕНТРУ У ЛЬВОВІ:

ВИСОКИЙ ЗАМОК

/Files/images/ukrana_ponad_use/Високий замок. Львів.jpg

Високий Замок. Замок, збудований під керівництвом Короля Русі Лева Даниловича, потім - польського короля Казимира III на Замковій горі у Львові. Майже повністю розібраний протягом ХІХ століття.







ПІДЗАМЧЕ

/Files/images/ukrana_ponad_use/підзамче Львів.jpg

Підзамче (або Габриелівка) - історичний район Львова, прилеглий до залізниці та Високого Замку.














СОБОР СВЯТОГО ЮРА

/Files/images/ukrana_ponad_use/Св. Юра. Львів.jpg
Архикатедральний собор святого Юра - собор Галицької митрополії УГКЦ, вважався головною святинею українських греко-католиків, до побудови Патріаршого собору Воскресіння Христовогов у Києві. На дзвіниці собору святого Юра - найстаріший в Україні дзвін, вилитий, згідно з написом на ньому, 1341 рік.
З 1998 року Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.





ГЕОДЕЗИЧНА ДУГА СТРУВЕ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Геодезична дуга.png

Геодезична дуга Струве. Мережа з 265 тріангуляційних вимірювальних пунктів, які служили для визначення параметрів Землі, її форми та розміру. Опорні точки цієї мережі були марковані на місцевості залізними хрестами, спеціально встановленими обелісками та інш. Дугу виміряли з 1816 по 1855 роки.
З 2005 року транскордонний об’єкт Геодезична дуга Струве включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Нині дуга Струве перетинає території 10 держав. Пункти в Україні стоять на курганах і на найвищій точці краю, по лінії горизонту.
Пункт геодезичної дуги Струве «Катеринівка» (Хмельницький район Хмельницької області).
Пункт геодезичної дуги Струве «Фельштин» (С. Гвардійське Хмельницький район Хмельницької області).
Пункт геодезичної дуги Струве «Баранівка» (с. Баранівка Ярмолинецький район Хмельницької області).
Пункт геодезичної дуги Струве «Старо-Некрасівка» (с. Стара Некрасівка Одеська область).


ПЕРВІСНІ БУКОВІ ЛІСИ КАРПАТ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Ліси Карпат2.jpg

Транскордонний серійний природний об'єкт «Букові праліси Карпат», що становить 78 окремих масивів, які розташовані на території 12 країн, із них 15 об'єктів розташовані в Україні. З 2007 року включений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це зразок недоторканного генофонду бука лісового, що вирізняється специфічною флорою і фауною.
В Закарпатській області це Чорногірський, Мармароський, Кузійський, Свидовецький, Угольсько-Широколужанський заповідні масиви, що знаходяться в Карпатському біосферному заповіднику та Стужиця в Ужанському національному природному парку.
У 2017 році розширили представництво України – це ділянки що охороняються в національних природних парках «Синевир», «Зачарований край» та природних заповідниках «Подільські Товтри», «Розточчя», «Ґорґани».


РЕЗИДЕНЦІЯ МИТРОПОЛИТІВ БУКОВИНИ І ДАЛМАЦІЇ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Резеденція Буковинських.jpg

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації. Пам'ятка архітектури, розташована у місті Чернівці. Комплекс збудований у 1864-1882 роках. Після Другої світової війни його будівлі використовує Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича. З 1963 року - пам'ятка архітектури національного значення.
З 2011 року архітектурний ансамбль резиденції включили до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.




ДЕРЕВ₴ЯНІ ЦЕРКВИ КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ В УКРАЇНІ:

ЦЕРКВА СВЯТОГО ДУХА


/Files/images/ukrana_ponad_use/Дер. церкви. Церква_Св.Духа.JPG

Церква Святого Духа - найстаріша дерев'яна церква Львівщини у селі Потелич, споруджена 1502 року. В 2013 року Церква Святого Духа, разом з іншими дерев'яними церквами карпатського регіону, була включена в список світової спадщини ЮНЕСКО.











ЦЕРКВА СОБОРУ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Дер.церкви. Собору Пресв. Богородиці.jpg


Церква Собору Пресвятої Богородиці - дерев'яна церква в селі Матків, споруджена 1838 року. Видатна пам’ятка бойківської архітектури.














ЦЕРКВА ПРЕСВЯТОЇ ТРІЙЦІ

/Files/images/ukrana_ponad_use/Дер.церкви. Пресвят. Тріїці.jpg

Церква Пресвятої Трійці - дерев'яна церква у м. Жовква Львівської області, споруджена 1720 року. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи.











ЦЕРКВА СВЯТОГО ЮРА

/Files/images/ukrana_ponad_use/дер.церкви Св. Юра.jpg

Церква Святого Юра в Дрогобичі - одна з найкраще збережених пам'яток давньої української сакральної архітектури. Збудована в ХVстолітті, кілька разів перебудовувалася.












ЦЕРКВА СВЯТОГО ДУХА

/Files/images/ukrana_ponad_use/дер.церкви. Св. Духа в Рогатині.jpg

Церква Святого Духа у Рогатині (Рогатинська Святодухівська церква, точніша назва Церква Зішестя Святого Духа) - найстаріша збережена в Україні дерев'яна церква у м. Рогатині Івано-Франківської області.














ЦЕРКВА РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

/Files/images/ukrana_ponad_use/дер.церкви_Різдва_Пресвятої_Богородиці.jpg

Церква Різдва Пресвятої Богородиці - дерев'яна церква в селі Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області, споруджена в 1756-1808 роках. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва.












ВОЗНЕСЕНСЬКА ЦЕРКВА

/Files/images/ukrana_ponad_use/дер.церквиЦерква_Вознесіння_Господнього.jpg


Вознесенська церква - одна з найдосконаліших дерев'яних церков на всій Гуцульщині, знаходиться в селі Ясіня, Рахівського району Закарпатської області. Всередині збережено іконостас, що походить з часу спорудження церкви.







ЦЕРКВА СВЯТОГО МИХАЙЛА

/Files/images/ukrana_ponad_use/дер.церкви. Св. Михайла.jpg

Церква Святого Михайла - є своєрідною візитівкою Закарпаття. Знаходиться в селі Ужок, Великоберезнянського району. Це одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Вона настільки досконало поставлена на схилі, що, здається, виросла на цьому місці.












ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ

/Files/images/ukrana_ponad_use/херсонес.jpg

Херсонес Таврійський. Назва означає «півострів», за візантійського часу – Херсон, у давньоруських джерелах – Корсунь - античне і візантійське місто-держава в південно-західній частині Криму.
З 2013 року Херсонес Таврійський і його хора (сільськогосподарська округа) були включені досписку світової спадщини ЮНЕСКО.







Укладач - провідний бібліотекар бібліотеки-філії №30 Наталія АПУХТІНА.
Кiлькiсть переглядiв: 72

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.