ЯК КОРИСТУВАТИСЯ СИСТЕМАТИЧНИМ КАТАЛОГОМ

До систематичного каталогу (СК) слід звертатись, коли потрібно з’ясувати, яка література з певної галузі знань, теми, питання є в бібліотеці. СК розкриває фонди бібліотеки за їх змістом. Описи книг в ньому групуються за галузями знань у відповідній послідовності, згідно з таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації для масових бібліотек.

Основні відділи СК: 2 Природничі науки, 3 Техніка, 4 Сільське і лісове господарство, 5 Охорона здоров’я. Медичні науки, 6/8 Суспільні і гуманітарні науки, 63 Історія. Історичні науки, 65 Економіка. Економічні науки, 66 Політика. Політичні науки, 67 Держава і право. Юридичні науки, 68 Воєнна наука. Військова справа, 70/79 Культура. Наука. Освіта, 80/84 Філософські науки,84 Художня література, 85 Мистецтво, 9 Література універсального змісту.

Кожен з цих відділів ділиться на підвідділи та більш дрібні ділення для книг, які висвітлюють окремі питання і проблеми даної галузі знання. Окрім систематичного каталогу радимо користуватися систематичною картотекою статей (СКС), де відображені матеріали з газет та журналів. Кожне ділення СК умовно позначено цифрами. Ці позначення називаються індексами. Для орієнтації в СК на кожному ящику прикріплені етикетки із зазначенням індексів та найменувань розділів каталогу, що в ньому розміщені. В кожному розділі СК каталожні картки з описами книг розташовані у такому порядку:

- законодавчі та директивні матеріали у зворотно-хронологічному порядку;

- книги, брошури за алфавітом прізвищ авторів і назв.

Для розмежування відділів, підвідділів та їх подальших ділень в СК застосовано розділові картки (роздільники) з виступами різної форми. На роздільнику зазначено: індекс, назва розділу, перелік основних ділень даного розділу, а також посилання до інших споріднених за тематикою розділів каталогу. До СК складено алфавітно-предметний покажчик (АПП). Картки в покажчику розставлені за алфавітом галузей знань, предметів, питань. На них приведені предметні рубрики з відповідними індексами, за якими треба шукати книги в каталозі. Кожен відділ та його підвідділи позначаються індексами. Індекс – це адреса книги, за якою її знаходять на полиці та в каталозі.

Індекс зазначається у лівому верхньому куті каталожної картки. Для одержання книги, вибраної по каталогу, необхідно виписати прізвище автора, рік видання та шифр (умовне позначення місця книги на полиці).

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ!

Під час користування каталогом, не виймайте картки із ящика. Користуйтесь каталогом обережно, переглядайте картки та роздільники так, щоб не розірвати їх та не зняти із стержня. Повертайте кожен ящик на місце згідно номера, що зазначений на ньому. Не робіть позначок на картках. У складних випадках звертайтесь до бібліотекаря.

Кол-во просмотров: 742

Комментарии

Для того, чтобы оставить комментарий на сайте, залогиньтесь или зарегистрируйтесь, пожалуйста.