У 1955 році (наказ відділу культури Харківського міськвиконкому за №81 від 16.12.1954 р.) було відкрито 25-ту масову бібліотеку ім. І.Я. Франка, завідувачем бібліотеки було призначено Стрельнікову Марію Василівну.
Власного приміщення у бібліотеки на початку роботи не було. Організаційні заходи, комплектування книжкового фонду здійснювалися завідувачем в приміщенні дитячої бібліотеки № 16, де було орендовано кімнату.
На той час завод «Красный Октябрь» будував житловий будинок для своїх робітників за адресою вулиця Свердлова № 57/59 (вулиця Полтавський шлях). Разом з директором заводу Тринченко П.С. було вирішено питання про виділення під бібліотеку приміщення на першому поверсі цього житлового будинку, а також було укладено договір про надання шефської допомоги бібліотеці. Через 5 місяців будівництво було закінчено і частково здане приміщення під бібліотеку.
До цього моменту книжковий фонд було укомплектовано числом 3 тисячі екземплярів. Так як фасад будинку було не закінчено, бібліотека переїздить в приміщення, розвантажуючись через вікна.
У липні 1955 року бібліотека почала свою роботу по вул. Свердлова №57/59. Основною метою було укомплектувати книжковий фонд літературою універсальною за змістом, враховуючи профіль району.
Перший час у бібліотеці існувало лише 2 посади і працювали відповідно завідуюча Стрельнікова Марія Василівна та бібліотекар Орленко Антоніна Володимирівна. Велика увага приділялася створенню каталогів, довідково-бібліографічній роботі, інформаційному обслуговуванню читачів.
7 листопада 1955 року відчинилися двері бібліотеки для читачів. Збільшився і штат бібліотеки – завідувач читального залу Трамбіцька Віра Григорівна займалася довідково-бібліографічною роботою, вона розробила і вела систематичну картотеку статей (СКС) в той час, коли районні бібліотеки не вели картотеки журнальних та газетних матеріалів (журнал «Библиотекарь».-1970, №11. С.53).
Індивідуальну роботу з читачами проводила бібліотекар Савух Г.А. Пізніше на роботу було прийнято Купер Рашель Ушеровну, яка не тільки обслуговувала читачів, а й комплектувала книжковий фонд, який незабаром став одним з найкращих фондів масових бібліотек міста. Велика увага приділялася масовим заходам, в яких читачі брали активну участь. У той час книжковий фонд бібліотеки становив 16500 примірників, а кількість читачів, що обслуговує бібліотека – 3630 [за матеріалами газети «Соціалістична Харківщина».- 1958.- 2 березня.- С.2].
Спочатку читальний зал і абонемент бібліотеки знаходилися у одному приміщенні, але у 1972 році бібліотека отримала нове приміщення для читального залу на першому поверсі 6-ти поверхового житлового будинку заводу «Красный Октябрь» по провулку Свердлова №2 (провулок Рубанівський).
Дизайн приміщення оформлював професійний художник Микола Сергійович Іменинник. У читальному залі зберігся унікальний декоративний живопис – трьохшаровий графіто, єдиний у м. Харкові. Під час капітального ремонту Центральної бібліотеки (2017-2019 рр.) графіто був відреставрований.
Після централізації бібліотек у 1976 році 25-та масова бібліотека стала Центральною бібліотекою ім. І.Я. Франка централізованої бібліотечної системи (ЦБС) Жовтневого району м. Харкова, яка координує діяльність бібліотек району, надає їм методичну і практичну допомогу. З 2017 року – комунальний заклад культури «Центральна бібліотека ім. І.Я. Франка централізованої бібліотечної системи Новобаварського району м. Харкова».
Пріоритетним напрямом діяльності ЦБ імені І.Я. Франка є розвиток краєзнавства з його відмінною рисою - багатогалузевістю. Головним бібліографом Вірою Сергіївною Бежановою з 2010 року проводяться щотижневі «Краєзнавчі читання» - комплексний захід, що включає доповіді, лекції, тематичні вечори та Дні інформації.
Тематика краєзнавчих читань різноманітна - це історія району, історія окремої сім'ї, життя і творчість видатних людей, які пов'язані з нашим районом та становлять славу не лише Харкова, а й України. Автори доповідей - вчені, мистецтвознавці, музеєзнавці, історики, краєзнавці... Щорічно видаються «Тези доповідей краєзнавчих читань» та випускається бібліографічна продукція: щорічний дайджест «Історія і сьогодення Новобаварського району», календар знаменних і пам’ятних дат району, біографічний нарис «Особистості Новобаварського району», «Хроноскоп», працівники бібліотеки працюють над «Краєзнавчим довідником», «Хронікою подій», «Хронографом Новобаварського району», «Довідками з історії вулиць району», «Досьє на пам’ятники архітектури», особливе місце належить збиранню і зберіганню усіх краєзнавчих документів, книг з автографами. Накопичений матеріал по краєзнавству є своєрідною енциклопедією найстарішого району міста Харкова.
Не одне покоління мешканців району здобувало й закріплювало свої знання, отримувало інформацію в стінах нашої бібліотеки.
biblioteka.franka25@gmail.com
facebook.com/bibliotekafrankа
ЦЕНТРАЛЬНА ДИТЯЧА БІБЛІОТЕКА
У 1946 році у мікрорайоні Нова Баварія було відкрито дитячу масову бібліотеку №10. З 1950-х до 1972 року бібліотека розташовувалась на першому поверсі багатоповерхового будинку за адресою проспект Ілліча №70 (проспект Ново-Баварський). З одного боку будинку знаходилось 7-ме відділення міліції, з іншого боку – бібліотека. Можна припустити, що раніше бібліотека знаходилась на вулиці Лассаля, так як тільки у квітні 1951 року вулиці Лассаля та Промислова були об’єднані у проспект Ілліча. Цікава історія вулиці Лассаля: первісна назва - вулиця Лермонтова, у 1929 році перейменована в Лассаля, у роки німецької окупації (1942-1943рр.) вулиці було дано ім’я Петра Могили.
З 1972 року, коли житловий масив по проспекту Ілліча було забудовано 5-ти поверховими будинками, дитяча бібліотека імені О. Матросова переїхала в приміщення на першому поверсі житлового будинку по проспекту Ілліча №95. Для бібліотеки було об’єднано дві квартири. Бібліотека мала розгорнуту структуру – абонемент і читальний зал, в якому було оборудовано сцену.
З 1 січня 1976 року, після централізації бібліотек району, бібліотека №10 увійшла до складу Централізованої бібліотечної системи Жовтневого району м. Харкова як Центральна дитяча бібліотека імені О. Матросова.
У 1992 році бібліотека переїхала у нове приміщення, побудоване для бібліотеки, за спеціальним проектом, заводом «Радіодеталь» за адресою вулиця Маршала Конєва №13. В бібліотеці функціонує абонемент та два читальних зала, для маленьких читачів працює ляльковий театр, а для підлітків – Інтернет зал. Крім того, в окремо обладнаному приміщенні розташовано Відділ комплектування і обробки літератури Центральної бібліотеки імені І.Я. Франка. У 2014-2015 та 2018-2019 роках в Центральній дитячій бібліотеці проведено капітальний ремонт.
1 грудня 1891 року Харківське товариство розповсюдження серед народу грамотності відкрило на Москалівці першу у Російській імперії безкоштовну народну читальню (прообраз сучасних масових бібліотек). Спочатку бібліотека знаходилася за адресою: Василївський в’їзд №10. Перша народна читальня була заснована головним чином на громадські кошти. Одним з головних благодійників була Харківська міська Дума. Поступали благодійні внески і від фізичних осіб. Протягом всієї історії бібліотеки в ній працювали відомі люди, серед яких Любов Борисівна Хавкіна – бібліотекознавець і бібліограф, створювач бібліотечних каталогів для масових бібліотек. У 1904 році «Першій харківській народній читальні» було надано ім’я М.О. Некрасова. У роки Другої Світової війни приміщення бібліотеки було зруйновано, і з 1946 по 1952 роки бібліотека знаходилась по вулиці Гостинній.
У 1952 році бібліотека переїхала у приміщення, яке належало заводу «Світло шахтаря», і до 1998 року знаходилась за адресою: вулиця Жовтневої революції № 28/41 (вулиця Москалівська). З 1976 року бібліотека-філія №1 ЦБС Жовтневого району м. Харкова для дорослих.
У 1998 році бібліотека-філія №1 об’єдналася з бібліотекою-філією №16 для дітей і переїхала на вулицю Володимирську № 35. На цей час це бібліотека-філія №1 сімейного читання з двома абонементами - для дорослих і дітей, в читальному залі працює Інтернет зал.
Масова бібліотека №7 для дітей була відкрита у 1938 році. Починаючи з кінця 50-х років вона розміщувалася у невеликому приміщенні на першому поверсі 4-х поверхового житлового будинку по вулиці Селянській №33.
З 1976 року, після централізації бібліотек – бібліотека-філія №7 для дітей.
У 1982 році бібліотека дещо покращила свої умови, отримала нове, більше, але теж не пристосоване приміщення на першому поверсі 14-ти поверхового житлового будинку «Заводу імені Т.Г. Шевченка».
Вихованці дитячого садочку, учні загальноосвітніх шкіл та школи мистецтв – постійні відвідувачі бібліотеки. Конкурси, вікторини, ляльковий театр – яскрава візитка масових заходів бібліотеки.
Масова бібліотека №23 для дорослих була відкрита на Холодній горі у 1953 році. Спочатку бібліотека розміщувалась на першому поверсі 5-ти поверхового житлового будинку гуртожитку фабрики імені Тинякова по вулиці Наріманова (Наталії Дудинської) №10.
У 1976 році увійшла до складу Централізованої бібліотечної системи Жовтневого району м. Харкова як бібліотека-філія №23 для дорослих. У 1983 році бібліотека переїхала у нове приміщення, 9-ти поверхового житлового будинку, побудованого за типовим проектом, по вулиці Наталії Дудинської №6 (колишня Наріманова).
У жовтні 2011 року бібліотека №23 об’єдналася з бібліотекою №12 для дітей і стала бібліотекою-філією №23 сімейного читання. У бібліотеці функціонує два абонемента - для дорослих і для дітей, у читальному залі, для дітлахів працює ляльковий театр.
Наказом Відділу культури Виконавчого комітету Харківської міської ради депутатів трудящих за № 42 від 4 серпня 1955 року на Пилипівці було відкрито масову бібліотеку №30 для дорослих. Спочатку бібліотека знаходилась у невеликому приміщенні з пічним опаленням за адресою: Карачовське шосе №11.
З 1 січня 1976 року бібліотека №30 увійшла до складу Централізованої бібліотечної системи Жовтневого району міста Харкова як бібліотека-філія №30 для дорослих. 15 травня 1991 року бібліотека переїхала у 2-х поверхову будівлю по вулиці Кібальчича №37. У 2018-2019 роках в бібліотеці проведено капітальний ремонт.
Сьогодні бібліотека набула сучасного вигляду і обслуговує як дорослих, так і дітей.
У 1960 році на Баварії було відкрито бібліотеку-філію № 36 для дорослих. Бібліотека розмістилася в крихітній кімнаті на проспекті Дзюби №3/2. З 1 січня 1976 року, після централізації, бібліотека № 36 входить до складу централізованої бібліотечної системи Жовтневого району м. Харкова як бібліотека-філія № 36.
У 1992 бібліотека переїхала до більшого приміщення, яке знаходиться на першому поверсі 5-поверхового житлового будинку за адресою: проспект Ілліча, 95 (нині Ново-Баварський проспект).
Раніше тут розташовувалася Центральна дитяча бібліотека, яка залишила частину фонду дитячої літератури, та з 1992 року бібліотека-філія №36 стає бібліотекою сімейного читання. В бібліотеці працює ляльковий театр, обладнано сцену.
Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.