КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ І ПАМ’ЯТНИХ ДАТ НОВОБАВАРСЬКОГО РАЙОНУ м. ХАРКОВА

НА 2020 РІК

ПЕРЕДМОВА
Періодичне універсальне довідково-бібліографічне видання «Календар знаменних і пам’ятних дат Новобаварського району» видається ЦБ імені І.Я Франка з 2006 року. Це щорічний універсальний рекомендаційний бібліографічний посібник. Посібник ставить собі за мету познайомити читачів з найбільш значними історичними датами політичного, господарського, культурного життя Новобаварського району, а також з життям і діяльністю людей, чиї імена пов'язані з історією нашого району, які будуть відзначатися у 2020 році. Посібник сприяє популяризації документів з актуальних питань життя Новобаварського району м.Харкова, висвітлює історію району, діяльність знаних земляків, забезпечує формування історичної пам’яті, виховання патріотизму. В посібнику показані як книги, так і статті з центральної місцевої періодики, видання, цілком або частково присвячені Новобаварського району. Крім того поміщаються фотодокументи, ілюстрації, використовується електронний ресурс ... Посібник містить багатий фактичний і бібліографічний матеріал.
Посібник включає дати, які мають бути «круглими», тобто знаменувати собою 10-річчя, 50-річчя, 100-річчя знаменної події стосовно до того року, на який складається “Календар...”. Включає також дати присвячені 25-річчю (125, 225 і т. п.) та 75-річчю (175, 275 і т. п.).
Посібник складається з трьох частин: «Ювілейні дати» До нього включаються головні дати,які особливо важливі для нашого району .До кожної пам'ятної дати чи події складені розширені історичні довідки, списки рекомендованої літератури, ілюстрації, цитати, факти. Рекомендована література розміщена в алфавітній послідовності, приводиться список джерел, що дозволяє при необхідності розшукати додаткову інформацію.
В частині «Цього року виповнюється», наводяться додаткові дати загальним переліком. До нього включаються дати: не висвітлені у літературі, дати, що становлять переважний інтерес для нашого району, дати присвячені тим уродженцям краю чи особам, чиї зв’язки з краєм були епізодичними і не справили помітного впливу на розвиток краю, розташовуються у хронологічному порядку, за роками, місяцями, числами.
В частині «Твори-ювіляри» надаються текстові довідки, списки літератури про твори-ювіляри, які мають відношення с тих чи інших причин до нашого району.
Рекомендаційний бібліографічний посібник розраховано на бібліотекарів, які пропагують краєзнавчу літературу, а також на працівників культури, лекторів, вчителів та усіх читачів, що цікавляться краєзнавством.
Відбір матеріалу закінчено у липні 2019 року.

(Від укладача)

ЮВІЛЕЙНІ ДАТИ

СІЧЕНЬ 225 років з дня народження (1795р) Кокошкіна С.О. останнього малоросійського генерал-губернатора. Завдяки якому Харків, щодо висловлювання одного з сучасників: "зовсім змінився і став одним з кращих губернських міст".
ЛЮТИЙ 12 165 років з дня народження (1855р.12 лютого(н.ст.), 31 січня (ст.ст.) Синельникова М.М., реформатора провінційного театру, одного з кращих режисерів ХХ століття.
БЕРЕЗЕНЬ 29 135 років з дня народження (1885р 29 березня (н.ст),17 березня (ст.ст.) Федоровського О.С., українського геолога, археолога, краєзнавця, досліідника Донецького городища.
ТРАВЕНЬ 15 175 років з дня народження (1845р 3 травня (ст.ст), 15 травня (н.ст.) І.І.Мечнікова видатного вченого-енциклопедіста, лауреата Нобелівської премії
ТРАВЕНЬ 22 155 років з дня народження(1865р. 22травня (н.ст.), 10червня (ст.ст.) М.Ф.фон Дитмара засновника заводу «Світло шахтаря»
ЛИПЕНЬ 19 175 років з дня народження (1845р. 19 липня (н.ст.), 7 липня(ст.ст) Слатина І.І., засновника у Харкові професійної музичної освіти.
ВЕРЕСЕНЬ 21 150 років з дня народження(1870р.21 вересня (н.ст),9 вересня (ст.ст.) Первухина М.К. письменника-фантаста, одного з основоположників альтернативної фантастики
ЖОВТЕНЬ 8 135 років з дня народження(1885 26 вересня(ст.ст), 8 жовтня(н.ст.) Свідзінського В.Є., видатного українського поета доби «Розстріляного відродження»
ЛИСТОПАД 6 165 років з дня народження (1855р. 6 листопада(н.ст.). 25 жовтня (ст.ст.) Яворницького Д.І., українознавця, історика,, краєзнавця, археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, знавця історії Запорізького козацтва.
ЛИСТОПАД 18 160 років з дня народження (1860р. 18 листопада(н.ст.) Ткаченко М. українського художника, пейзажиста й мариніста.
ГРУДЕНЬ 28 135 роківз дня нпродження (1885р 28 грудня (н.ст.),16 грудня (ст.ст.) Татлина В.Є.живописеця, графіка, дизайнера і художника театру.

ТВОРИ-ЮВІЛЯРИ

180 років (1840) з дня виходу друком комедії Квітки-Основ’яненка Г.Ф. «ШЕЛЬМЕНКО-ДЕНЩИК».

У ЦЬОМУ РОЦІ ВИПОВНЮЄТЬСЯ

835 років (1185г. Хв.) 23 квітня Відбувся похід князя Ігоря Святославовича на половців. . Цей невдалий похід Ігоря Святославича на половців послужив канвою для знаменитого «Слова о полку Ігоревім» .Причиною особливої ​​уваги до невдалого походу у 1185 році могла стати тільки особистість його ватажка, тоді ж названого "Соколом". Талановитий воєначальник, страж рубежів Київської держави, невтомний і безстрашний воїн, князь Ігор Сіверський, який безстрашно воював з агресивними кочівниками, захищаючи від їх набігів рідну землю. Після поразки потрапив у полон, втік, дістався до м..Донець (Пилипівка), у той час - форпост Київської Русі .
360років(1660) Першої згадки про Пилипівку. У книзі «Харків. Енциклопедичний словник» надається історія заснування села Пилипова. У другій половині XVII століття на цих землях з’являється переселенець з Задніпров’я Степан Пилипов, який отримав дозвіл на будівництво млина на річціУди.«У 1660р малоросіянин Степан Філіпов подав цареве чолобітну, в якій просив дозволу побудувати млин. Відповідь була позитивною.» (По матеріалах музею історія с.Філіпово ЗОШ №79).
310років(1710) З дня з'явлення чудотворної Озерянської ікони Божої Матері, особливо шанованої у Слобідській Украіні.В селі Нижня Озеряна Харківського району (розташованому у 30 кілометрах на південний захід від Харкова і у 3 кілометрах від Мерефи) у XVII столітті, за розповідями була знайдена святиня і берегиня Слобідської землі чудотворна ікона Озерянської Божої матері. Знайшов її селянин, який косив траву. Коса розрубила ікону на дві частини. Але за ніч ікона відновилася і виявилася на тому ж місці, де її знайшли. І далі продовжувала творити чудеса. Існує версія, що Григорій Квітка-Основ’яненко прозрів завдяки чудотворній іконі Озерянської Божої Матері. На місці знаходження ікони була зведена церква-каплиця.
270років(1750) З дня народження Петра Антоновича Ярославського - першого харківського професійного архітектора, архітектора-практика, який майже 30 років (1776-1809) займав пост губернського архітектора. Він вважається родоначальником слобідсько-української школи класичної архітектури. Побудовані за його проектами будівлі сформували архітектурний вигляд Харкова. Жив архітектор на розі вулиці Полтавський шлях і Ярославській, яка вже понад 200 років носить ім'я видатного зодчого. Будинок його зберігся до цього дня у перебудованому вигляді.
255років(1765) З дня споруди на Григорівці Свято-Миколаївського храму. Перший, дерев'яний, храм на Григорівці був споруджений у 1765 році. Відомостей про кількість прихожан до 1790 немає. З 1790 року в середньому кількість прихожан було близько 400 чол. обох статей. Церква збудована 1 престольна, речі срібні визлащенние, 5 дзвонів 19, 5, 2, 1 пуд і маленький 20 ф. Метричні книги збереглися з 1774 р сповідні розписи з 1791 р Замість пахатной і сенокосной землі священик отримував спочатку щорічно 300 руб. грошима. В приході було 56 дворів Храм увійшов в межі Харкова близько ста років тому, поруч з ним - залізнична станція Нова Баварія. А в 1765 році там був приміський маєток Нікольське. Тоді там був споруджений дерев'яний храм св. Миколи. У січні 1788 року поряд з ним був похований харківський губернатор генерал-майор Дмитро Автономович Норов. (вул.Цементна №8).
250років(1770) Бруд в Харкові, глибокий і тривалий, був однією з найголовніших його проблем.Вперше була зроблена спроба мостити міські вулиці (хмизом і піском). Самим раннім відомим розпорядженням щодо поліпшення дорожнього покриття вулиці є розпорядження губернської канцелярії 1770 року, за яким пропонувалося вимостити тонкі місця фашинником (зв'язка прутів, пучок хмизу, перев'язаний скрученими прутами (віцамі), з піском, а вздоовж дороги прокопати водовідвідні канави , зміцнивши їх тином .
245(1775) Слобідсько-українським губернатором призначено генерал-майора Дмитра Автомоновіча Норова, представника стародавнього дворянського роду, відомого з XV століття, який обіймав цю посаду до своєї смерті(1775-1780). З (1780-1788) Правитель Харківського намісництва. Йому належал маєток Никольское, зараз Григорівка. При наміснику Норову Д.А. були складені «Описи Харківського намісніцтва кінця XVIII ст.». Ця праця серед описово- статистичних джерел з історії України займає важливе місце. У ньому вперше була зроблена спроба охарактеризувати один з найважливіших регіонів українських земель, відомий під назвою Слобідської України. У 1787 році губернатор Дмитро Автономович Норов представив зодчого П.А.Ярославського Катерині Великій.
220років(1800)
З дня першої публікації «СЛОВА О ПОЛКУ ІГОРЕВІМ». пам'ятки літератури КиївськоїРусі, Публікація була здійснена у листопаді-грудні 1800 р. у Москві у Сенатській типографії накладом 1200 примірників. З цього моменту починається серйозне вівчення літературного пам’ятника, де згадуєтья м.Донець (Донецьке городище).
(Титульний лист першого видання)
210років(1810)
З дня заснування Почесним громадянином м.Харкова, Сергієм Федотовичем Карповим, сином міського голови Ф.Д.Карпова, на початку XIX століття однією з перших у Харкові сукняних фабрик, або як тоді говорили вовняну фабрику. У кінці XVIII століття в Російській імперії було 30 суконних мануфактур, з них в Україні було 12 суконних мануфактур, які виробляли 216,6 тисяч метрів сукна (у тому числі на Лівобережжі доводилося 85,6%), що становило 14% продукції всієї Російської Імперії.
Купці Карпови володіли землями на Москалівці.
210років(1810) З дня смерті архітектора П.А.Ярославського
200років(1820)
За проектом архітектора Васильєва О.О. на місці колишнього дерев’яного храму на кошти полковника Норова А. (син губернатора Катерининського часу Д.А.Норова) була побудована однокупольная Миколаївська церква з дзвіницею з червоної цегли, що має форму хреста. Стиль классицизм. Сьогодні це пам’ятник архітектури. Діюча церква.
(Григорівка, вул.Цементна №8)
200років(1820) З дня завершення будівництва Кузьмою Кузіним будинку для сина Василя, теж купця 1 гільдії (вул.Конторська №1) Пам'ятник архітектури. Місце по вул.Конторській було здано в найм для організації готелю «Версаль». Придивившись, можна побачити і найстарішу частину будинку Кузіних, і їх двоповерховий будинок 1840-х років. Важливий факт, що цей вцілілий будинок має відношення до чудового лікаря і людини Івана Миколайовича Оболенського.
185 років(1835) З дня обрання Харківським міським головою почесного громадянина, радника комерції Кузьму Микитовича КУЗІНА. Купець 1-ї гільдії, займався торгівлею горілкою й винами. Володів золотими копальнями у Сибіру. Один з найбільших власників нерухомості у Харкові. Харківський меценат і будівничий місцевого театру, існуючого до сих пір(театр ім.Шевченка). Він був любитель і знавець по-своєму взагалі всіх мистецтв й особливо театрального. Першим з жителів Харкова був удостоєний звання радника комерції. Почесний громадянин. Будинок Кузіна К. по вул.Катеринославській (Полтавський шлях №3) був побудований архітектором П. Ярославським у кінці XVIII ст., А на початку XIX ст. до нього були прибудовані ще два будинки (архітектори Е. Васильєв,А.Тон). Будинок зберігся. Пам’ятник архітектури.
175 років (1844-1845) З дня закінчення будівництва Духовної семінарії (вул.Семінарська №46) .Семінарія - наступниця Харківського колегіуму. На Холодній горі було відведено 10 десятин 2352 кв. саж. землі для спорудження будівель семінарії (Указ Синоду 15 жовтня 1841 р № 12706). Автор - петербурзький архітектор Аполлон Федосійович Щедрін. Нагляд за будівництвом здійснював міський архітектор, професор А.А.Тон, по проектам єпархіального архітектора В. Х. Немкіна. Головний корпус семінарії зводився у строгих формах пізнього класицизму.Будівля зберіглась..Пам’ятник архітектури.
175років(1845) З дня закінчення будівництва пожежної каланчі (вул.Полтавський шлях). Триповерхова будівля у цегляному стилі з вежею-каланчею й одноповерховими окрилками побудував архітектор А.Алферов. Потім реконструював її у 1908 році архітектор Б.Корнеенко. З каланчі весь Харків було видно, як на долоні. Навіть у 1913 році через багато років після будівництва вежі, з 100 пожеж 70 було помітно з каланчі. Це найстаріша пожежна каланча у Харкові, одна з перших в Україні.На сьогоднішній день ця будівля пожежної частини є найстарішою серед подібних в Україні. Пам'ятник архітектури.
150років(1870) З дня заснування заводу А.Пільстрем (надалі Машинобудівний завод «Червоний Жовтень») Завод є одним з найстаріших машинобудівних заводів не тільки Харкова, але й всієї України. Шведскій підданий А.Пільстрем перебудував миловарний завод купця Никити Якимовича Павлова в чавуноливарний завод. Підприємство спеціалізувалося на випуску обладнання для цегельного виробництва. «Червоний Жовтень» флагманом галузі машинобудування для будівельної промисловості: керамічних, силікатних і вогнетривких заводів. Таким чином, можна сказати, що наш завод двічі відновлював СРСР після воєн. (вул.Конторська №75 / 77).
150років(1870) лютий З дня заснування Харківської митниці (вул.Полтавський шлях, 45), яка проїснувала до 1930 г.Головна Харківська митниця розміщувалася до 1917р в будинку N 45. Архітектори Покровський Б.С. і Раков А.Д. Зараз тут знаходиться народний суд Новобаварського району .Будинок побудовано у 1842р і служив жандармской казармой.Потім було пристосоване у 70-ті роки під митницю.
145років(1875) Була введена в експлуатацію «Фабрика первинної обробки вовни» компанії «Харків-вовна». Товариством В. Алексєєва була заснована механічна шерстомойка в с. Григорівка. Поява в нашому місті вовномийних закладів, або просто - мийок, стало наслідком активного розвитку вівчарства в Харківській та сусідніх губерніях, де почали розводити мериносів - породу тонкорунних овец.Наше місто було центром особливої ​​галузі промисловості - фабричного промивання вовни. (пр.Любові Малої №99).
145років(1875) кінець січня У Григорівці поблизу міста відкрито пивоварний завод Нова Баварія. В середині XIX століття група баварських пивоварів приїхала до Харкова з однією метою - варити першокласне пиво. Вони довго шукали джерело води, який відповідав би їх суворим вимогам, і таке місце було знайдено. Завод "Нова Баварія" був побудований в селі Григорівка Харківського повіту купцями братами Рубінштейн.Варка пива почалася у кінці січня 1875р. Завод став відомий на всю царську Росію. В останні роки XIX століття - найбільший пивоварний завод Харківської губернії. (Станційній в'їзд, 1).
145років(1875)
З дня закінчення будівництва однієї з перших кондитерських фабрик у Харкові («Парова фабрика цукеркових, пряникових й макаронних виробів Д.К.Кромського», що знаходилася при його ж будинку по вул.Конторскій №29.) Будівлю фабрики побудовано у стилі неокласицизму, архітектор Міхаловський Б.Г. Фабрика належала відомому підприємцю, купцю Д.К. Кромському.. Фабрика обладнана паровим двигуном у 12 кінських сил й забезпечена водопроводом, паровим опаленням, вентиляцією, електричним освітленням. Фабрика такого роду - перша на півдні Російської імперії.Спочатку Кромський виробляв кондитерські вироби здавна присутні у Слобідській Україні: пряники, пастилу, халву, варення. Будівля пам'ятник архітектури.
140 років (1880) З дня народження художника Олексія Миколайовича Грота, учня А.Матісса. Художник керував студією, викладав, працював художником- декоратором у театрі канатного заводу на Новій Баварії ... (Дача його батьків була у Липовому Гаю).
135років(1885) З дня відкриття Олексієм Сергійовичем Суворіним книжкового супермаркету. Це був книжковий магазин з найбільшим асортиментом. Великий вибір книг за всіма отр аслям знань, щотижневе поповнення новою літературою. Після відкриття в 1878 році книгарень «Новий час» у Москві і Петербурзі, Суворін відкриває в 1885 році у нас в місті свій третій магазин (вул.Полтавський шлях №1, колишня Катеринославська).
135років (1885 27квітня) З дня зняття гласного нагляду з Грабовського П.А., який боровся за національну незалежність України. За зв'язки з харківськім гуртком народніцької организації «Чорний переділ», За поширення забороненої літератури Грабовського 1882р було заарештовано и виключено з семінарії. Перебував під гласним наглядом полиції до квітня 1885р у Пушкарному, рідному селі, де народився. Після зняття нагляду, переїхав до Харкова, працював коректором.
135років (1885-90) Побудована Міщанська богадільня (нині військова частина) по вул.Семінарській 22/5 архітектор Немкін В.Х. Міщанське суспільство, кероване тодішнім старостою В.І. Семененко, придбало на Холодній горі кам'яний двоповерховий будинок, в якому й постановило відкрити богадільню для престарілих і калік міщан обох статей, нездатних до праці. Міщанська богадільня була відкрита в 1883р. Кошти на її будівництво у розмірі 15000 руб. були пожертвувані Харитоненко І.Г. (Купець першої гільдії, дійсний ст. радник). У наступні роки установа продовжувала розвиватися. Був збудований новий кам'яний будинок з домовою церквою (Скорбященской) ... Будинок зберігся. Пам'ятник архітектури.
130років(1890) З дня відкриття на Москалівці дружиною Міського голови Івана Фесенко перших у Харкові ясел «Денний притулок» для дітей робітниць від року, переважно, до 6 років. Кутове домоволодіння по Москалівці, №57 і Заїковській вулиці (нині вулиця 1-ї Кінної армії) з 1874 року і до революції належала купцеві Миколі Омеляновичу Серікову і його спадкоємцям (у тому числі і Г.О.Гольбергу).Існували ясла на пожертвування.
125років(1895) Розпочато спорудження канатного заводу, одного з найстаріших підприємств легкої промисловості, заснований в 1890 році Південно-російським товариством прядив'яної і канатної промисловості. В Україні легка промисловість почала формуватися у другій половині XIX ст. саме тоді з'явилися перші підприємства цієї галузі, серед них Канатний завод. За якістю й асортиментом виробів, що випускалися завод мав і має пріоритет в галузі. (вул.Китаєнко №1).
125років(1895р 31серпня(н.ст.), 19серпня(ст.ст.) Йосип Мойсейович Шиллінгер, також відомий як Джозеф Шіллінгер - радянський й американський композитор, музичний педагог і музикознавець, перш за все відомий своєю системою музичної композиції Шіллінгера (жив на Москалівці вул.Москалівська Москалівські казарми)
120років(1900)
З дня заснування Харківського приладобудівного заводу імені Т. Г. Шевченка - одного з найбільших в СРСР заводів по виробництву військової електроніки й побутової електротехніки. На початку століття харківським підприємцем Г. А. Берлізовим був заснований чугуномеднолітейний машинобудівний і котельний завод, який виробляв вироби з литва.
(вул.Москалівська №99)
120років (8 мая 1900) З дня смерті відомого харківського фотографа Досекіна В.С. одного з перших професійних фотографів м.Харкова. Купець 2-ий гільдії, благодійник і меценат, фотохудожник. Застосовування невеликого формату фотознімків, зменшувало їх вартість й давало можливість фотографуватися не тільки заможної частини населення. Досекіним створена перша серія фотознімків, які закарбували Харків кінця 1850-х початку 1860-х років. Фотомайстерня розташовувалася на ул.Катерінославской №6 (Полтавський шлях).
120років (11лютого(н.ст.) 29 січня(ст.с т) 1900) З дня заснування у Харкові діячами студентських громад Революці́йної украї́нської па́ртії (РУП) — першої активної політичної партії в центрально-східній Україні. Микола Міхновський взяв активну участь у становленні РУП. М.Міхновський, українськийполітичниййгромадський діяч,адвокат,публіцист, першийідеологукраїнського націоналізмута організаторвійська, мешкав у Харкові по вул.Конторській №24.
120років(1900) Міхновський М. написав за дорученням засновників РУП брошуру «Самостійна Україна» - програму РУП, в якій проголошено гасло:«Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпатів аж по Кавказі» і обґрунтував концепцію й принципи створення самостійної Української держави.В основу брошури покладено його промови 19 лютого 1900 у Полтаві, а також 26 лютого 1900 у Харкові.
Початок ХХ ст.
Машинобудівний завод «Червоний Жовтень» є одним з найстаріших машинобудівних заводів не тільки Харкова, але і всієї України. З початку ХХ століття завод почав випуск устаткування для цегляних заводів - стрічкових пресів і переробного обладнання.
(вул.Конторська 75/77)
115років(1905) З днят виходу першого тома «ІСТОРІЇ МІСТА ХАРКОВА ЗА 250 РОКІВ ЙОГО ІСНУВАННЯ » Д.Багалея і Д.Міллера. Фундаментальна історія Харкова за 250 років - унікальне явище в історичній літературі. Як зазначав Д. І. Багалій, "Ми прагнули написати таку історію Харкова, який не мало жодне з міст України й Росії" Фотографії В.С.Досекіна були використані в книзі «Історія міста Харкова за 250 років» .
115років (1905-1906) З дня закінчення будівництва підприємцем Г.Грікке Цирку-театру за проектом Хрустальова В.В. Харьков завжди був цирковим містом - перші вуличні вистави в столиці Слобожанщини проходили ще в XVIII столітті. Перший в Україні кам'яний стаціонарній цирк з'явився у Харкові. Задум, як і сам заклад, належали купцю Генріху Грікке. Згідно з планом архітектора Хрустальова, на Жандармської площі (Національної Гвардії) побудували будівлю з передовими пожежними приладами, електричним освітленням, калориферним опаленням. Будівлю було споруджено за типом цирку братів Франконі у Парижі, який став зразком циркових стаціонарних будівель кінця XIX століття. Цей проект був зручний і для театральних вистав: манеж швидко трансформувався у зал для глядачів. Зодчим вдалося домогтися унікальної акустики у залі для глядачів. Тут немає звукових ям, а звук відбивається від поверхні купола.
110 років (1910р 25 квітня) З дня відкриття першої у Харкові станції швидкої допомоги. Ідея та організація належить професору Оболенському І.М. Спочатку станція розташовувалася у флігелі на території Олександрівської лікарні (сучасна 1-а міська лікарня). Потім переїхала у власну споруду на вул.Конторську №41. Архітектор Мороховець В.Є. безкоштовно виконав проект. Пам’ятник архітектури.
110 років(1910)
З дня відкриття при Харківському відділенні імператорського Технічного товариства повітроплавного відділу. Мороховец В.Є. став одним з організаторів, а незабаром і віце-президентом повітроплавного відділу Харківського відділення Імператорського Технічного Товариства, очолюваного Н.Ф.фон Дитмаром. В.Є. Мороховець віддавав багато часу, сил і засобів популяризації серед мешканців авіаторської справи, відкриття у місті школи авіаторів, залученню сюди провідних льотчиків того часу й власників літальних апаратів. Він був одним з редакторів часопису під назвою «Тяжелее воздуха», організатором проведення Першої в Україні авіаційної виставки у Харкові. (вул.Сумська №18 і 20)
110 років(1910) 1910 рік - рік смерті Л. М. Толстого. На честь письменника харків'яни запропонували дати назву мікрорайону (сьогодні Новобаварського р-ну) Ясна Поляна (він розташован від парку ДК ім.Ілліча до вул.Тимирязева).
110років (13 марта 1910) З дня народження Бугримової І.М. - першої в СРСР жінки дресирувальниці левів. Кар'єра артистки цирку починалася у Харкові у Старому цирку. Вона придумала не один ефектний номер. Ірина Миколаївна першої в світі засунула голову в пащу царя звірів! 40 років у клітці з хижаком. За своє циркове життя Бугримова видресирувала 80 левів. Але лише один був її вірним другом, захисником і улюбленцем – Цезар, 23 роки разом.
110років (1910) Москалівка багата старовинними шедеврами архітектури. Будинок з на фасаді з жабами (вул.Котляревського №14). Мова йде про будинок з жабами, побудованого у 1910-1912-х роках на замовлення дружини колезького асесора, Ольги Іванівни Кнітчер.Достовірно невідомо, хто автор цієї будівлі, але прийнято вважати, що В. Г. Кричевський. З південно-східного боку фасад між вікнами другого поверху прикрашений жаб'ячими головами. Спочатку і будинок був зеленого цвета.Пам’ятнік архітектури.
110років (1910 6 июня) З дня відкриття першого регулярного автобусного маршруту від Південного вокзалу до Павлівської площі, далі він слідував по Сумській до вулиці Ветеринарної (зараз вулиця Іванова) Автобусне сполучення було організовано гласним міської Думи, за сумісництвом - відомим харківським автомобільним ентузіастом й промисловцем К.Г. Шиманським. Це він у 1913 році викупив чавуноливарний і машинобудівний завод А. Пільстрема по вул. Конторській 77, який існував там з початку 1870х років.
105років(1915) У дворі цих будинків по вул.Полтавський шлях №16 та №18 у 1915р за проектом архітектора Цауне Ю.С. було споруджено невеликий театр мініатюр і оперетти.Спочатку це був театр мініатюр «Пельтцер», потім він став іменуватися Катерининським. (вул.Полтавський шлях №18, ТЮГ).
105років(1915) З дня закінчення спорудження будинку (вул.Полтавський шлях №47 / 49) Архітектор Естрович. Всі будівлі, побудовані у Харкові за проектами Естровіча, унікальні й виконані в різних стилістичних манерах. Колишній багатоповерховий прибутковий будинок Фельдмана і приватна лікарня. Будинок у стилі конструктивного модерну з елементами неокласицизму.Пам'ятник архітектури.
105років (16лютого 1915) З дня народження відомого композитора, баяніста М.Я.Чайкіна. У 20-ті роки ХХ ст. цей відомий музикант й видатний баянний композитор закінчив Дитячу музичну школу №2 (вул.Москалівська №142). У баянне виконання Чайкін привніс такі якості, як симфонізм, масштабність, професіоналізм.
100років (1919-1920) Протягом трьох важких років Зінаїда Серебрякова з дітьми та матір'ю мешкала у Харкові на вулиці Конторській, 25. Там же у 1919 році вона написала теплу і дуже цікаву роботу «На терасі у Харкові». Тераса ще збереглася. Спадщина Зінаїди Серебрякової має всесвітнє значення, цей будинок на вул.Конторській у Харкові є єдиним збереженим в Україні місцем, де вона проживала.
100років(1920) 1920 рік стає для Харкова часом виникнення першого професійного оркестру народних інструментів в Україні – домрово-балалаєчного оркестру при Харківській Губ наросвіті, керівництво яким бере на себе відомий на той час музичний діяч та диригент Володимир Андрійович Комаренко. Який очолював у 1924 – 1941 роках Музичну школу № 2 ім. П. І. Чайковського.
100років(1920) Лакофарбовий завод при більшовиках перейменували в «Красный химик». У 1901-му купець Г.Гольдберг звів кам'яний будинок в 2,5 поверху (вул.Заіковська (нині Гольдберовська №106). У його приміщеннях спочатку перебувала фарботерка і масловарка, а потім й лакофарбовий завод.
100років(1920) Лікарня була заснована в 1902 році, коли в селищі Баварія був розміщений перший медичний барак для стаціонарного лікування працівників канатної фабрики. У 1920 році медичний заклад було перетворено в Новобаварську лікарню, а у 1937 році - в Харківську міську лікарню № 3. Надає медичну допомогу мешканцям селищ: Баварія, Липовий Гай, Лідне, Новий масив, Хвилинка. (пр.Новобаварскій №90).
100років (грудень 1920) Документально підтверджено, що: «Олексій Михайлович Іваницький, 1855 р.., фотограф з Сімферополя, дворянин, уродженець м Харкова, розстріляний серед інших за рішенням Надзвичайної Трійки ударної групи управління особливих відділів Південно-західного фронту від 7 грудня 1920 р».
100років(1920) З дня смерті Оболенського І.М.,заслуженого професора медицини (цього звання він удостоївся у 1897р.). Вершиною суспільно корисної діяльності І.М. Оболенського стало створення служби швидкої допомоги у Харкові.
100років(1920) З дня обрання Основ'янсько-Холодногірської районної ради народних депутатів.У 20 роках ХХ ст. Новобаварський район іменувався як Основ'янсько-Холодногорській. Рада народних депутатів - представницький орган державної влади у районі.
100років (11 січня 1920) Найбільшого розмаху рух комуністичних суботників досяг у 1920 році. Протягом всього 1920р регулярно проводилися суботники і недільники. В Україні перший масовий суботник відбувся 11 січня 1920 року у Харкові. У ньому взяли участь понад 5 тисяч залізничників.
100років(1920) З дня, коли 1-й Основ'янський державний машинобудівний завод (колиш. Файнберга) був остаточно націоналізовано Радянською владою (нині завод ім.Т.Г.Шевченка). Завод - одне з численних підприємств України, яке має стратегічне значення для безпеки та економіки держави.
100років (15серпня 1920) З дня смерті Х.Д.Алчевскої, українськогопедагога, організатора народної освіти йпершої безплатної читальні прообраза масових біліотек. Зараз це бібліотека-філія №1 імені Некрасова М.О. ЦБС Новобаварського р-на(вул.Володимирська №35)
95років(1925) З дня присвоєння Синельникову М.М., одному з перших серед діячів провінційної сцени звання заслуженого артиста РРФСР. Микола Миколайович Синельников - актор, режисер, антрепренер, педагог, реформатор провінційного театру. Пройти школу Синельникова - означало здати блискучий іспит на звання артиста.
95років(1925) Станції швидкої допомоги виділено перший автомобіль - це був автомобіль марки «Лянча». "Lancia Lambda" вписала в автомобільну історію золоту сторінку. Цей автомобіль став епохальним не тільки для фірми. але і для світового автомобілебудування. Вперше у цієї моделі була сконструйована незалежна підвіска. Завдяки запатентованому механізму, що з'єднує двигун і раму, в салоні не відчувалися вібрації силового агрегату.
95років(1925) Іван Васильович Попандопуло починає роботу в новій тоді галузі медицини - жіночої урології. 10 років роботи увінчалися успіхом.- 100% одужання. На Москалівці (вул.Черепанових №7) відкрилася пологова і гінекологічна лікарня.Це був перший в Україні державний пологовий будинок. Незабаром «попандопуловська лікарня», як з любов'ю став називати її народ, стає кращим медичним закладом свого профілю.
95років (6 марта 1925) З дня народження Кисляк М.Т. У роки Другої світової війни Марія - керівник Харківської міської підпільної комсомольської організації у рідному селищі Лідне. У кінці травня 1943р була страчена. Герой Радянського Союзу (посмертно)
95 років (1 мая 1925)
У Жовтневому (Новобаварського) районі організована міська пожежна команда
№ 8 (пр.Ново-Баварський №88)
95років (22 июня 1925) З дня народження Петра Порфировича Набойченка (Лідне), учасника Другої світової войни, кулеметника 12-го гвардійського стрілецького полку 5-ї гвардійської стрілецької дивізії 11-ї гвардійської армії 3-го Білоруського фронту, гвардії єфрейтора. Героя Радянського Союзу. (Посмертно).
95років (летом 1925) Влітку 1925р К.І. Шульженко почала працювати у Червонозаводському драматичному театрі Харкова. (Після революції 1917р в приміщенні колишнього Народного дому 1922 року було відкрито Червонозаводський районний робітничий театр, який у 1928році перетворили у Червонозаводський драматичний театр. У ДК ХЕМЗ "Перемога" встановлено меморіальну дошку в пам'ять про виступ К. І. Шульженко. За радянських часів ДК ХЕМЗ був найбільший Будинок культури.
90років (1930-ті р) З дня розробки й початку випуску на Харківському заводі «Червоний Жовтень» (вул.Конторська №75/77) для потреб вогнетривких підприємств перших у Радянському Союзі колінно-важільних пресів напівсухого пресування.
90років(1930) З дня заснування Укрндіхіммаш (УКРНИИХИММАШ) науково-дослідного й конструкторського інституту хімічного машинобудування. Це комплексний інститут, що включає дослідницькі та конструкторські підрозділи, дослідне виробництво і різні науково-допоміжні служби. Колектив інституту створив й впровадив у виробництво десятки нових машин і апаратів, що дозволило не тільки відмовитися від імпорту цієї техніки, а й поставляти її за кордон. Інститут – є провідним в Україні та країнах СНД науково-технічним центром з розробки технічної документації та впровадження в промисловість ...(вул.Маршала Конєва №21)
90років(1930) З дня закриття найкрасивішого храму Харкова: Свято-Дмитрівської церкви. У лютому 1930р. радянська влада закрила і передала приміщення у власність клубу «Автодор», згодом - суспільству ДОСААФ. При цьому активні прихожани зазнали репресій, кілька людей було розстріляно.
90 років(1930) З дня народження Вертейма С.М. -, жонглера, еквілібриста, артиста вищої категорії, одного з кращих майстрів цирку, який виступав на моноциклі - одноколісному велосипеді. С.Вертейм був заслуженим працівником культури УРСР (1990), засновником першого у СРСР дитячого Цирку «Улыбка» . Він єдиний в Україні кавалер міжнародного дитячого ордена «Улыбки »(1989).
90років (11лютого1930) З дня смерті композитора, педагога, співака Слонова М.А. Під редакцією Михайла Слонова видано понад 70 арій і романсів, які колись виконувалися Шаляпіним. Слонів перевів на російську мову понад 100 текстів вокальних творів зарубіжних композиторів. З-під його руки на світ з'явилося понад 30 романсів.
85років(1935) З дня відкриття першої в Україні професійно-технічної школи для перекваліфікації та адаптації інвалідів громадянської війни для роботи і залучення їх до суспільно-корисної праці. Особливістю цієї школи було те, що тут за рахунок державних коштів вчилися і перебували на обліку інваліди, які проходили курс лікування й адаптацію в суспільстві. Сьогодні це обліково-економічний технікум-інтернат імені Ананченко. (вул.Полтавський шлях №133).
85років(1935) Більшовики демонтували Свято-Дмитрівську церкву. Колишня церква була перебудована у стилі конструктивізму, знищені куполи і верхні яруси дзвіниці, перегороджено внутрішній простір. Після війни у будинку розмістився кінотеатр «Спорт».(вул.Полтавський шлях №44)
85років(1935) З ініціативи Л.В.Шубнікова і під керівництвом інженера - фізика Мартіна Руемана, запрошеного на роботу в Союз з Німеччини, була створена Дослідна станція глибокого охолодження (ОСЦВ) - філія кріогенної лабораторії Українського Фізико-технічного Інституту (УФТІ) для промислового поділу газу коксівних печей, отримання рідкого метану та ін. Це була спеціалізована технічна лабораторія, яка повинна була стати сполучною ланкою між наукою і промисловістю. (Нині ЗАТ ОКБА «Хімавтоматика», Пилипівка, вул.Кибальчича №18).
85 років (1935 5 травня) З дня народження Плотичера Є.А., автора книги «Слово о родном городе» (мешкав у дитинстві за адресою: вул.Полтавський шлях №47/49).
75 років (1 травня 1945) Відновлення зруйнованого війною господарства стало найбільш серйозною проблемою для України. Відновлення української промисловості відбувалося ціною героїчних зусиль народу і, перш за все, робочих. Усі колективи підприємств Жовтневого (Новобаварського) району прийшли до 1Травня з перевиконанням своїх виробничих планів. За час окупації збиток району обчислювався більше 5 млр. рублів. Але вже через рік після закінчення війни (1945) було відновлено понад 70% виробничих площ.
75 років (9 травня 1945) З дня нагородження К.І.Шульженко найвищою радянською військовою нагородою орденом Червоної Зірки. Упродовж усієї Другої світової війни К.І.Шульженко з джаз-ансамблем гастролювала у діючий військах.
75 років (29вересня 1945) З дня присвоєння «За видатні заслуги в області вокального мистецтва» солістці Всеросійського гастрольно-концертного об'єднання Клавдії Шульженко почесного звання заслуженої артистки РРФСР.
70 років(1950) З дня відновлення хлібзавода №4 (вул.Китаєнко)
70 років(1950) З дня відновлення Харківського канатного заводу. Після визволення Харкова почалося відновлення канатного заводу, який сильно постраждав за роки війни. За якістю й асортиментом виробів, що випускав завод мав і має пріоритет в галузі, в колишньому СРСР.(вул.Китаєнко №1).
70 років(1950) З дня радіофікації Лідного. Радіофікація - система проводного мовлення. Один з найстаріших засобів односторонньої передачі інформації.
70років (6 липня 1950) З дня смерті С.П.Тимошенко видатного українського архітектора і суспільно-політичного діяча. Сергій Тимошенко був переконаним прихильником відображення в архітектурі українських мотивів. Пізніше цей стиль стали називати українським модерном. І, виявляється, саме Харків є володарем досить великої кількості оригінальних будівель, побудованих в цьому стилі на початку ХХ століття. З побудованих ім в нашому районі будинків в цьому стилі можна назвати:вул.Полтавський шлях №44, вул.Семінарська №2.
60років(1960) Більш півстоліття, як Дитячий санаторій №10 було перепрофільовано у психоневроологічний. Зараз це Обласний дитячий психоневрологічний санаторій №2 (вул. Яснополянська №37).
60років(1960) З дня заснування бібліотеки-філії №36 імені М.Добролюбова. (пр.Ново-Баварський №95). Однією з найважливіших завдань Радянської держави у післявоєнний період стало відновлення і подальший розвиток мережі бібліотек, широке розгортання бібліотечного обслуговування населення. У 60-ті роки ХХ ст. у всіх мікрорайонах Новобаварського (Жовтневого) р-ну функціонували бібліотеки.
60років(1960) З дня початку виготовлення заводом ім. Т.Г.Шевченка апаратури для космічної техніки. 1960-1965 роки-виготовлення апаратури траєкторних і телеметричних вимірювань і медичної апаратури, освоєння виробництва бортової і наземної апаратури управління балістичними ракетами, виготовлення систем управління космічними об'єктами. Завод було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. (вул.Москалівська №99).
60-ті роки З дня початку будівництва тролейбусної лінії від Баварії до вул.Свердлова (Полтавський Шлях) На початку 60-х років ХХ століття постало гостро питання будівництва тролейбусної лінії від Баварії до вул. Свердлова (Полтавський Шлях). Весь складний комплекс робіт під керівництвом Голови районної ради народних депутатів Кучко Л.А було вирішено завдяки ентузіазму та активності нашого народу. Будівництво перетворилося у народне будівництво району. У ці роки активно велася забудова житлового масиву по пр. Постишева (Любові Малої)
60-ті роки З дня створення групи «Акварель», що виникла на базі самодіяльного естрадного оркестру, який існував у 60 ті роки при ДК Ілліча (пр.Ново-Баварський №77)
60 років (1 вересня1960) З дня відкриття на Григорівці середньої школи №65 . (Сьогодні Харківська гімназія №65 Харківської міської ради Харківської області), вул.Менделєєва, №22)
60 років (20вересня1960) З дня смерті Іди Рубінштейн. Іда Рубінштейн померла від серцевого нападу. В її заповіті строго обмовлялося питання похорону. Та, що була оточена славою та шанувальниками, відмовлялася від колишніх домагань: заборона на повідомлення про смерть, на пам'ятнику ніяких написів, ні імені, ні дат. Тільки дві літери на могильній плиті - I.R. - нагадують, що тут спочиває колись велика танцівниця і актриса, для якої працювали великі художники, режисери та композитори? Її образ відображено на знаменитому портреті Валентина Сєрова «Іда Рубінштейн». (її дід заснував у Харкові банкірський будинок «Роман Рубінштейн і сини», її сім'ї належали цукрові заводи, пивоварний завод «Нова Баварія», склади й магазини...)
55 років (1965) Завод ім.Т.Г.Шевченка почав виготовлення апаратури для управління штучними супутниками Землі.
55 років (8 травня1965) З дня присвоєння Кисляк М.Т. звання Героя Радянського Союзу (посмертно). М.Т.Кисляк врятувала життя 43 пораненим бійцям. У лютому - травні 1943 р керувала підпільною організацією у с. Лідне. Заарештована гестапо і страчена. Похована в Яснополянському парку. (вулиця Чорноземна, 51)
55 років (11 грудня1965) З дня смерті С.В.Гризодубова, льотчика, авіаконструктора, винахідника, одного з піонерів української авіації, організатора планеризму в СРСР, батька Героя Радянського Союзу Валентини Гризодубової. В Жовтневому (Новобаварському) районі С.Гризодубов мав дачну ділянку, а на ній ... своє дослідне виробництво.
50 років (1970) З дня випуску заводом ім.Т.Шевченка першого апарату штучного кровообігу (АШК-01). З участю професора Шалімова було сконструйовано оригінальний апарат штучного кровообігу (АШК), зібраний на Харківському заводі ім. Т. Г. Шевченка. В НДІ загальної та невідкладної хірургії Шалімов, успішно прооперував підлітка з вродженим пороком серця. Апарат штучного кровообігу дозволяє хірургу проводити операцію на зупиненому серці при збереженому кровообігу.
50 років (1970) Відкрито тунель на перетині вулиць Свердлова (нині Полтавський Шлях і Червоноармійській,зараз вул.Є.Котляра) Зараз Торговий центр «Підземне місто» (вул.Полтавський шлях №56 / 58)
50 років (грудень1970) Відкрито Кабінет історії авіації при ХАІ, створений у квартирі, де з 1922 по 1965 рр.мешкав авіаконструктор С.В.Гризодубов й пройшли дитинство і юність прославленої льотчиці В.С.Гризодубової Сьогодні - Меморіальний музей-квартира сім'ї Гризодубових (директор Власко В.Є.) .На сьогоднішній день це один з найстаріших малих музеїв Харкова (вул. Мироносицька, д.54-Б).
45 років (23серпеня1975) З дня підписання 21 серпня Державною комісією, очолюваною начальником Південної залізниці Н.С.Конаревим, з оцінкою «відмінно» Акту про прийом в експлуатацію першої ділянки шостого в СРСР і другого в Україні Харківського метрополітену. Протяжність ділянки - 10.4км зі станціями: «Вулиця Свердлова» (нині Холодна Гора) ...
45 років(1975) На базі заводу ім.Т.Шевченка засновано виробниче об'єднання «Моноліт».
40років(1980) Створено Республіканський кардіологічний диспансер. Ініціатор створення Малая Л.Т. Інститут терапії почав роботу у 1980 році, коли був організований Республіканський кардіологічний диспансер. Сьогодні - «Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої Національної академії медичних наук України »(пр.Любові Малої №2а)
40 років (травня 1980) Встановлено меморіальну дошку на пілоні Холодногірського шляхопроводу на честь Магомета Караєва. який підірвав шляхопровід разом з німецькою технікою ціною свого молодого життя 23 жовтня 1941 року. Свердловський (Холодногорский) шляхопровід було побудовано у 1954 році на місці підірваного у жовтні 1941 року разом з фашистськими солдатами і технікою червоноармійцем 82-го залізничного батальйону 13-й залізничної бригади осетином Магометом Караєвим, ім'ям якого був названий. Шляхопровід проходить над коліями станції Харків-пасажирський Південної залізниці. Архітектор - А. М. Мацкевич.
40 років (3 червня1980) З дня смерті Ахиезера Н.І., видатного українського та радянського математика, доктора фізико-математичних наук, професора, члена-кореспондкента ВАН. Ахієзеру належать видатні заслуги у створенні Харківської математичної школи. Н.І. Ахієзер створив знамениту не тільки у Харкові, але й далеко за його межами 27-ю спеціалізовану фізико-математичну школу (нині це ліцей, вул.Мар’їнська №12/14) і заочну юнацьку математичну школу при ХДУ.
35 років (1985 ) Встановлено меморіальну дошку на будинку №54 по вул. Дзержинського (зараз Мироносицька), де мешкали перший харківський авіаконструктор С.В.Гризодубов і його дочка В.С.Гризодубова. Сьогодні у батьківському домі діє меморіальній музей-квартира сім'ї Гризодубових.
30 років (1990) На заводі ім.Т.Шевченка розпочато випуск касетних магнітофонних приставок. Касетний магнітофон-приставка "Романтика МП-224с" з початку 1988 року підготував до випуску Харківський завод ім.Т.Г.Шевченка. Вона призначена для запису звукових фонограм на магнітну стрічку у касетах МК, з подальшим відтворенням.
30 років (1990) 27-я спеціалізована фізико-математична школа перетворена в Фізико-математичний ліцей. З тих пір це один з кращих навчальних закладів України (вул. Мар’їнська №12/14).
25 років (вересень1995) У Харкові, рідному місті Клавдії Іванівни Шульженко,відкрився єдиний на території колишнього Радянського Союзу музей(клуб-музей), присвячений цій видатній співачці XX століття. Унікальна експозиція була заснована родичем артистки Борисом Агафоновим (Байкальський провулок, 1)
25 років (вересень1995) Відбувся перший Міжнародний фестиваль естрадної пісні імені Клавдії Шульженко. Якщо конкурс I Міжнародного фестивалю Шульженко з цілком зрозумілих причин, міг претендувати лише на те, щоб дати путівку в творче життя своїм лауреатам, тепер харківський фестиваль розцінюється як справжня "проба на якість".
25 років (11лютого 1995) З дня смерті видатного українського віолончеліста, педагога Фейгіна В.Я. З 1974 р.. викладав у Московській консерваторії. (Дитячи та юнацьки роки провів у батьківському будинку по вул.Карповській №26)
20 років(2000) Урочистості з нагоди 100-річного ювілею заводу ім.Т.Г.Шевченка. Один з найбільших у СРСР заводів по виробництву військової електроніки й побутової електротехніки. Входить до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України. Завод вже назавжди вписав своє ім'я в історію - завдяки «Катюші» і Гагаріну.
20 років (10березня2000)
І.М.Бугримова нагороджена Орденом «За заслуги перед Вітчизною» ІІІ ступеня.
20 років (17лютого2000) З дня смерті відомого композитора, бояніста М.Я.Чайкіна.Творчість Чайкіна справила значний вплив на процес формування професійного баянного виконавського мистецтва, сприяла розвитку багатьох жанрів баянної музики і подальшої професіоналізації виконавства.
15 років (8листопада 2005) З ініціативи Синоду директорів Святого конгресу українців був створений Свято-Дмитрівський благодійний фонд, покликаний сприяти відтворенню та реставрації Дмитрівського храму (вул.Полтавський шлях №44)
10 років(2010) У мерії визначилися з проектом підвісного пішохідного моста (Маріїнський міст), який планується побудувати через р.Харків у злиття з р. Лопань у районі нового цирку замість старого вантового, визнаного аварійним. Протягом більш ніж 30 років знаходився дерев'яний місток, пересування по якому було досить ризикованим заняттям. Новий пішохідний міст арочниий автомобільний шестисмуговий.Конструкція нового моста максимально наближена до старовинного стилю цієї частини Харкова, не порушуючи архітектурного єдності набережної. Міст буде розташовано у сквері «Стрілка».
10 років(2010) Реконструйовано та впорядковано набережні річок Харків і Лопань від вул.Університетській до вул.Полтавський Шлях; парк ім.Квіткі-Основ'яненка.
10 років (17травня2010) Відбулося відкриття меморіальної дошки харківському фотографу й кінематографістові Альфреду Федецкому. Цей видатний фотограф - один з перших засновників кіно в Російській імперіі.Доску встановили на будівлі Харківської філармонії, по вул.Римарській №21. 2 грудня 1896 р Альфред Федецький провів перший кіносеанс у Харкові - в будівлі, де зараз розташована філармонія. Символічно, що відкриття меморіальної дошки проходить під час міжнародного кинфестіваль «Харьковская сирень». Автор меморіальної дошки Альфреду Федецькому - харківський скульптор Олександр Рідний.
10 років (1 квітня 2010) Встановлено меморіальну дошку Петросову В.А. на КП ВТП «Вода». Бронзова дошка з написом "Генеральний директор Харківського водопроводу в 1972-2006 рр., видатний вчений, практик, народний депутат України, лауреат державної премії УРСР, доктор технічних наук, професор, академік Валерій Петросов" і зображенням Валерія Альбертовича представлена ​​в формі медалі діаметром близько 90 см і вагою 47 кг. Автор роботи - заслужений художник України, скульптор Гарник Хачатрян (вул.Конторська №90).
10 років (18 лютого2010) У ЦБ ім. І.Франка відкриті «Краєзнавчі читання». Ідея і організація головного бібліографа ЦБ ім.І.Франка Бежановой В.С. Ціль яких: знайомство з історією та сьогоденням Жовтневого (Новобаварського) району м.Харкова.
10 років (29вересня2010) У ЦБ імені І.Я.Франка відкрити «Літературні середи». Ціль яких: знайомство з літературним життям м.Харкова у різні часи.
10 років (23 жовтня2010) Мешканці Новобаварського (Жовтневого) району відзначають День Новобаварського (Жовтневого) району .
З текстовими довідками "Календаря знаменних і пам'ятних дат Новобаварського району" Ви зможете ознайомитися в Центральній бібліотеці імені І.Я.Франка і бібліотеках-філіях Новобаварського району.
Кiлькiсть переглядiв: 68

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.