КАЛЕНДАРЬ ЗНАМЕНАТЕЛЬНЫХ И ПАМЯТНЫХ ДАТ НОВОБАВАРСКОГО РАЙОНА

/Files/images/библиотека 014.jpgЕжегодный краеведческий календарь знаменательных и памятных дат включает информацию о юбилейных, исторических и книжных датах Новобаварского района г. Харькова. К юбилейным датам готовятся текстовые справки, снабженные списком литературы.


Календарь знаменательных и памятных дат на 2018 год

ПЕРЕДМОВА

Універсальне довідково-бібліографічне видання. «Календар знаменних і пам’ятних дат Новобаварського району» видається ЦБ імені І.Я Франка з 2008 року. Це рекомендаційний бібліографічний посібник. Щорічний універсальний поточний покажчик. Посібник ставить собі за мету познайомити читачів з найбільш значними історичними датами політичного, господарського, культурного життя району, котрі будуть відзначатися у 2018 році, а також з життям і діяльністю людей, чиї імена пов'язані з історією нашого району. Посібник сприяє популяризації документів з актуальних питань життя Новобаварського району м.Харкова, висвітлює історію району, діяльність знаних земляків, забезпечує формування історичної пам’яті, виховання патріотизму. В посібнику відображаються як книги, так і статті з центральної місцевої періодики, видання, цілком або частково присвячених Новобаварського району. Крім того поміщаються фотодокументи, ілюстрації ... Посібник містить багатий фактичний і бібліографічний матеріал
Посібник включає дати, які мають бути «круглими», тобто знаменувати собою 10-річчя, 50-річчя, 100-річчя знаменної події по відношенню до того року, на який складається “Календар...”. Включає також дати присвячені 25-річчю (125, 225 і т. д.) та 75-річчю (175, 275 і т. д.).
Посібник складається з трьох частин: «Ювілейні дати» До нього включаються головні дати,які особливо важливі для нашого району .До кожної пам'ятної дати чи події складені розширені історичні довідки, списки рекомендованої літератури, ілюстрації, цитати, факти. Рекомендована література розміщена в алфавітній послідовності, приводиться список джерел, що дозволяє при необхідності розшукати додаткову інформацію.
В частині «Цього року виповнюється», наводяться додаткові дати загальним переліком. До нього включаються дати: не висвітлені в літературі, дати, що становлять переважний інтерес для нашого району, дати присвячені тим уродженцям краю чи особам, чиї зв’язки з краєм були епізодичними і не справили помітного впливу на розвиток краю, розташовуються у хронологічному порядку, за місяцями, числами.
В частині «Твори-ювіляри» надаються текстові довідки, списки літератури про твори-ювіляри, які мають відношення с тих чи інших причин до нашого району.
Рекомендаційний біліографичний довідник розраховано на бібліотекарів, які пропагують краєзнавчу літературу, а також на працівників культури, лекторів, вчителів та усіх читачів, що цікавляться краєзнавством. Відбір матеріалу закінчено в жовтні 2017року.

(Від укладача).

ЮВІЛЕЙНІ ДАТИ

Січень 12 (31 грудня) 145 років від дня народження В.Г.Крічевського живописця, архітектора, графіка,творця малого герба України (1873-1952)
Березень 3 (18лютого) 160 років від дня народження Нікольського О.М. зоолога, академіка АН УРСР,перекладача «Життя тварин» А.Е.Брема (1858-1942)
Березень 3 110 років з дня відкриття першого стаціонарного в Російській імперії кінотеатру, побудованого за спеціальним проектом «Бр.Боммер»
Березень 19 (31) 145 років від дня народження М.І.Міхновського, українського політичного, і громадського діяча, основоположника та ідеолога самостійницької течії українського руху кінця 19 поч.20 ст. (1873-1924)
Червень 20 (2 липня) 210 років від дня народження В.В.Пассека, відомого вченого, який перший почав вивчати Донецьке городище і довів, що це городище і є літописний Донець, який згадується в «Слові о полку Ігоревім». (1808-1842)
Вересень 19 (1 жовтня) 165 років від дня народження Кадміної Е., відомої оперної співачки, драматичної актриси (1853-1881)
Листопад 2 (14) 150 років від дня народження Редіна Є.К., візантолога, історика, археолога, професора Харківського університету (1863-1908)
Листопад 18 (29) 240 років від дня народження Квітки-Основ’яненка Г.Ф., письменника, етнографа, громадського діяча(1778-1843)
Листопад 23 (6 грудня) 115 років від дня народження Газданова Гайто(Георгія Івановича), прозаїка, літературного критика (1903-1971)

В ЦЬОМУ РОЦІ ВИПОВНЮЄТЬСЯ:

305 років Від закінчення будівництва у слободі Основа на р.Лопань, Г.С.Квіткой дерев'яної церкви Іоанна Предтечі.

240 років 18(29) листопада Від дня народження Г.Ф.Квітки-Основ’яненка - письменника, етнографа, історика, громадського діяча.

235 років З початку будівництва кам'яного моста через р.Лопань.

235 років Від дня освячена кам'яної церкви Різдвяної за р.Лопань у Харкові (стик вул.Конторської з провулком Клубним, зараз на цьому місті сквер).

230 років З дня смерті Генерал-поручика, Слобідсько-українського губернатора, правителя Харківського намісництва Д. А. Норова, який володів маєтком у с.Нікольское, зараз м-рн Григорівка.

210 років 20 червня (2 липня) Від дня народження В.В.Пассека - відомого вченого, який перший почав вивчати Донецьке городище і довів, що це городище і є літописний Донець, який згадується в «Слові о полку Ігоревім».

210 років З дня обрання Міським головою купця Федота Дорофійовича Карпова.

210 років З дня освячення єпископом Христофором нової кам'яної Дмитріївської церкви (вул. Полтавський шлях №44), побудованої за проектом Е.А.Васільева.

175 років 20 серпня З дня смерті Г.Ф.Квітки-Основ’яненка.

165 років З початку дії наказу Генерал-губернатора С.Кокошкіна робити на будинках пам'ятні позначки рівня води.

165 років З дня скасування посади генерал-губернатора м.Харкова. Останнім генерал-губернатором м.Харкова був С.Кокошкін.

165 років 19 вересня (1 жовтня ) З дня народження актриси Кадміної Е.Н.

160 років 3 березня (18 лютого) З дня народження Нікольського А.М. зоолога, академіка АН УРСР, перекладача «Життя тварин» А.Е.Брема.

150 років З часу заснування купцем А.Простовим першого в місті заводу з вироблення перчаточних шкір і фабрики з виготовлення рукавичок (Москалівка вул.Москалевская №31).

150 років 2(14)листопада Від дня народження Редіна Є.К.,візантолога, історика і археолога, професора Харківського університету.

145 років З початку руху по залізниці Харків-Миколаїв (ж.д. станція Нова Баварія).

145 років 12 січня (31 грудня) З дня народження В.Г.Крічевського - живописця, архітектора, графіка, творця малого герба України.

145 років 19(31) березня Від дня народження М. Міхновського, українського політичного і громадського діяча, основоположника та ідеолога самостійницької течії українського руху кінця 19 поч. 20 ст.

145 років З дня вступу Д.І.Яворницького до Духовної семінарії (вул.Семінарская №46).

140 років З дня прибуття до Харкова на поселення полоненого турецького командувача Османа-паші. Йому була відведена квартира в готелі «Belle Vue» на вул.Полтавський шлях №11.

135 років З дня закінчення будівництва першого готелю в Харкові, сьогодні він носить назву «Першотравнева» (вул.Полтавський шлях №52).

135 років 8 вересня З дня відкриття при Харківському відділенні Імператорського російського музичного товариства на базі музичних класів, які діяли з 1 жовтня 1871 року Харківського музичного училища. Засновник і перший директор - Ілля Слатін (вул.Полтавський шлях №30).

130 років З часу, коли відомий харківський фотограф А.М.Іваніцький робить серію фотознімків на місці катастрофи царського поїзда в Бірках.

130 років З дня нагородження відомого фотографа та одного з перших кінематографістів Російської імперії Федецького А.К. золотою медаллю на Всесвітній виставці в Брюсселі.

125 років З дня відкриття в с.Лідне трирічної початкової школи.

125 років З дня відкриття Н.Ф. фон Дитмаром механічної майстерні, що виробляла обладнання для шахт (вул.Петінська №15).

125 років З дня заснування купцем Миколою Миколайовичем Серіковим машинобудівного заводу по вул.Газовый.

125 років З дня як архітектор Немкін В.Х. добудував Духовну семінарію (вул.Семінарська№46). Пам'ятник архітектури.

120 років З дня заснування друкарні № 2 (вул. Конєва, 10/2).

120 років З дня відкриття на Москалівці (вул.Маріінінская) першої в Харкові перукарні.

115 років З дня заснування настоятелем Спасько-Преображенської церкви на Москалівці Іоанно-Предтеченського товариства тверезості.

115 років З дня закінчення будівництва прибуткового будинку (вул.Дмитрівська 19/2). Архітектор Корнієнко Б.М. Нині житловий будинок. Пам'ятник архітектури.

115 років З дня закінчення будівництва житлового будинку (вул.Жовтневої революції, нині Москалівська №2). Архітектор М.І.Дашкевіч. Пам'ятник архітектури. Нині
житловий будинок.

115 років 23 листопада (6 грудня) З дня народження Газданова Гайто (Георгій Іванович), прозаїка, літературного критика (вул.Катеринославська (Полтавський шлях) №77. Будинок не зберігся, на його місці зараз знаходиться нова сучасна будівля автосервісу біля залізничного моста.

110 років 3 березеня З дня відкриття в Харкові першого стаціонарного в Російській імперії кінотеатру, побудованого за
спеціальним проектом (архітектор Корнеенко Б.М.). Власники кінотеатру, брати Боммер, назвали його власним ім'ям - «Бр.Боммер» (вул. Катеринославська, нині вул.Полтавський шлях № 6).

110 років 27(10) квітня З дня смерті вченого-візантолога Редіна Є.К.

110 років 10 грудня З дня присудження Нобелівської премії великому вченому Мечникову І.І.

105 років З дня заснування міщанином Тарведовим Г.П. саду «Фонтанний гай» (кутове домоволодіння по Москалівці, 57 і Заїковській вулиці нині 1-ї Кінної армії).

105 років З дня відкриття в саду ШАТО-ДЕ-ФЛЕР (ул.Катеринославська зараз Полтавський шлях № 27) на відкритій сцені власником В.Е.Кучуларія театру мініатюр і кінематограф.

105 років З дня закінчення будівництва особняка (вул. Жовтневої революції, нині Москалівський №20). Архітектор Ржепішевський О.І. Пам'ятник архітектури. Сьогодні житловий будинок.

105 років З дня закінчення будівництва житлового будинку (вул.Полтавський шлях №51). Архітектор ТимошенкоС.П. Пам'ятник архітектури. Сьогодні житловий будинок.

105 років З дня закінчення будівництва житлового будинку (ул.Конторская №7) Архітектор Покровський В.М. Пам'ятник архітектури. Нині житловий будинок.

105 років З дня закінчення будівництва Н.Ф. фон Дитмаром «Харківського машинобудівного заводу» по ул.Газовой №4 (нині завод «Світло шахтаря»).

100 років З дня націоналізації заводу «Червоний Жовтень».

100 років З виходу друком книги Сумцова Н.Ф. «СЛОБОЖАНЕ».

100 років З припинення руху конки по Москалівської лінії.

100 років З часу проживання Серебрякової З.Е. у Харкові на вул. Червоножовтневій (Конторській), № 25.

95 років З дня смерті Троїцького ИІ.В.- одного з перших педіатрів України.

95 років З дня вступу Шульженко К.І. в театр Н.Н.Сінельнікова.

90 років З часу написання композитором Равелем М. «БОЛЕРО», яке присвятив нашій землячці Іде Рубінштейн.

90років 5 листопада З дня смерті художника В.І.Зарубіна.

90 років Як прокладено трамвайні лінії від Рибасівського пров. до вул.Жовтневої революції і по вул.Свердлова (нині Полтавський шлях) до Холодної Гори. Відкрито маршрут трамвая №4: Новоселівка - завод ХЕМЗ.

85 років З дня заснування Загальноосвітньої школи № 28 (Холодна гора).

85 років З дня заснування Загальноосвітньої школи №92 (Лідне).

85 років З дня першого випуску лейтенантів Червоної Армії у Школі червоних старшин ім.ЦІК України (вул.Семінарська №46).

85 років З дня відкриття поліклініки №6 (кут вул.1-ї Кінної Армії і вул. Жовтневої Революції (вул.Москалівська).

85 років З дня відкриття Палацу культури імені Ілліча канатного заводу на пр.Ілліча (пр.Новобаварській).

80 років З дня заснування бібліотеки-філії № 7.

80 років Лютий З дня розстрілу Попандопуло І.В.

80 років З дня першої відправки продукції на експорт заводом ПТО ім.Леніна.

80 років З дня перейменування заводу «Замок» в «Комсомолець».

80 років З дня розстрілу Протоієрея Харківської Єпархії Фоміна П.Г., директора Харківського єпархіального церковно-
археологічного музею.

80 років 24-25 вересня З дня встановлення В.С.Гризодубовой, командира жіночого екіпажу літака ДБ-2 «Батьківщина», світового рекорду дальності польоту.

75 років З дня еміграції В.Г.Крічевського з сім'єю до Німеччини.

75 років 18 червня З дня страти в с.Лідне комсомольців-патріотів: М.Кісляк, Ф.Руденко, В.Бугріменко.

75 років З дня формування та початку роботи районних рад: Жовтневої, Краснобаварської, Дзержинської...

75 років З дня відновлення Харківського і Лопанського мостів.

75 років З дня поновлення роботи Харківського державного цирку, бібліотек, поліклінік, лікарень ...

75 років серпень З дня поновлення роботи Жовтневої районної санітарно-епідеміологічної станції.

75 років 5 вересня З дня відкриття шкіл для учнів 1-4 класів.

75 років 1 жовтня З дня відкриття шкіл для учнів 5-10 класів.

75 років 19 січня З дня загибелі поета Михайла Кульчицького.

65 років З дня відкриття Палацу культури заводу «Світло шахтаря».

65 років З дня відкриття бібліотеки-філії № 23.

65 років З дня створення на заводі ім.Шевченка Особливого конструкторського бюро №285 по розробці технічних
засобів управління і стеження за літаючими апаратами різного призначення (надалі НДІ радіотехнічних вимірювань).

65 років 31 травня З дня смерті Татліна В.Є. , художника, дизайнера.

60 років З дня заснування Харківського ХАТП-16358 «Харків-Вуазсервіс».

60 років З часу відновлення Лопанського моста.

60 років З дня відкриття руху по відбудованому Лопанському мосту.

55 років 19 жовтня З дня заснування Харківського кооперативного технікуму.

55 років З дня заснування фізико-математичного ліцею №27.

55 років З дня випуску на заводі ім.Т.Шевченка магніторадіоли «Романтика».

50 років З початку введення першої черги нової тролейбусної лінії «Центр - Гончарівський бульвар - хутряна
фабрика - Нова Баварія».

50 років грудень З дня відкриття на стадіоні заводу «Світло шахтаря» ковзанки.

50 років 6 січня З дня смерті художника-авангардиста Єрмілова В.Д.

45 років З початку розробки і серійного випуску на заводі ім.Т.Шевченка АСУ технологічними процесами атомних електростанцій.

45 років З початку підготовки території до будівництва нового житлового масиву між вул.Свердлова (нині Полтавскаій Шлях) - Наріманова -Волжанской і Лисої.

45 років З дня відкриття на вул.Конєва меморіальної дошки на честь маршала Радянського Союзу Івана Конєва.

40 років 3 грудня З дня смерті І.П.Кавалеридзе, кінорежиссера.

35 років З дня переїзду бібліотеки-філії № 12 в нове приміщення за адресою: ул.Наріманова, 10.

30 років З початку роботи першого в місті денного стаціонару медико-санітарної частини заводу ім.Т.Шевченка (зараз університетська клініка ХНМУ, вул.Текстильна №4).

25 років З того часу, коли Харківський НДІ терапії увійшов до складу Академії Медичних наук як головний Інститут терапії Україна (Ін-т терапії ім. Малої Л.Т.).

25 років Заснований концерн «Харківський канатний завод».

25 років З дня організації Територіального центру обслуговування пенсіонерів, одиноких та непрацездатних громадян.

25 років З початку випуску на заводі ім.Т.Шевченка медичного інструменту.

25 років З дня відкриття пам'ятника українському письменнику, драматургу, Г.Ф.Квітки-Основ'яненка (скульптор
С.Якубовіч, архітектор Ю.Шкоджовскій) на вул.Г.Ф.Квіткі-Основ'яненка.

25 років Кінотеатру імені Дзержинського повернуто колишню назву «Зустріч» (до 1917 р і нині «Боммер»).

25 років 28 квітня З дня смерті Гризодубової В.С.

15 років З часу перейменування пл.Уріцкого на пл.І.Бугрімовой в честь першої жінки-дресирувальниці в СРСР -
харків'янки Ірини Бугримової.

15 років З дня організації конкурсу юних бандуристів ім. Г.Хоткевича.

15 років 14 квітня З дня смерті академіка Малой Л.Т.

15 років З встановлення меморіальної дошки на Інституті терапії АН України - видатному вченому і лікарю
Л.Т.Малої.

10 років З часу реконструкції вул.Жовтневої революції .

10 років 7 серпня З дня прийняття в єдиному районі г.Харкова, Жовтневому, на ХХП сесії районної ради, про
присвоєння звання «ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ» (рішення №171 / 08 від 7 серпня 2008р.).

10 років 12лютого З дня відкриття вперше в Жовтневому районі персональної виставки професійного художника Куксо
В.К. Виставка відбулася за ініціативою начальника управління культури Ривкіна Я.Б. в приміщенні Дитячої школи мистецтв № 4 ім. Леонтовича.

ТВОРИ-ЮВІЛЯРИ

240 років З часу написання «Описи Харківського намісництва кінця XVIII ст.».

190 років З дня виходу друком комедії Квітки-Основ’яненка Г.Ф «Дворянские выборы».

100 років З дня виходу друком історико-етнографічної розвідки М.Ф.Сумцова «Слобожане».Более подробную информацию смотри в "Календаре знаменательных и памятных дат Новобаварского района", в "Хронографе событий Новобаварского района", а также в фонде Центральной библиотеки имени И.Я.Франко.
Кол-во просмотров: 296

Комментарии

Для того, чтобы оставить комментарий на сайте, залогиньтесь или зарегистрируйтесь, пожалуйста.

Новости

Календарь

Предыдущая Декабрь 2018 Следующая
ПВСЧПСВ
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31